gototopgototop

Заказник в заплаві Південного Бугу

Башта

У Летичівському районі на мальовничій заплаві Південного Бугу, між се­лам Трибухівці та Головчинці знаходиться заказник «Башта». Місцеве насе­лення називає цю ділянку Дохва. Площа заказника 250 га.

За своїм характером - це типова заплавна ділянка Поділля. Краї широкої заплави займають луки, центральна її частина зайнята досить обводненими болотними угрупованнями. Дерева і чагарники займають порівняно невелику площу і зосереджені переважно біля старих торфових кар’єрів та на схилах долини. На добре виявленому прирусловому валу поширені луки, що випаса­ються. Найцікавішими як у ботанічному, так і в зоологічному відношенні є заболочені ділянки із старицям та тимчасово обводненими зниженнями. Тут переважають осокові угруповання з домінуванням осок омської, чорної та зду­тої. Тут зростають типові болотні рослини, насамперед північні (бореальні). По долинах річок вони просуваються з півночі у лісостепову зону. Це насам­перед бобівник трилистий з ажурними біло-рожевими суцвіттями навесні та вовче тіло болотне. Останній вид отримав свою назву за м’ясо-червоні пооди­нокі квіти. На болотах можна побачити й інші рослини з цієї групи - вербозіл­ля звичайне, чистець болотний, теліптерис болотний. Відмічені куртини рідкісного реліктового виду - хвоща рябого. В цій заболоченій частині є чимало інших рідкісних та малопоширених видів рослин. Найрідкіснішим є мабуть, плавун щитолистий - реліктовий водний вид. На воді він утворює невеликі розетки з досить великими жовтими квітами. Люди, які не є ботаніками, нерід­ко кажуть, що вони схожі на квіти огірків. Ботаніки ж, які дуже шанують цю рідкісну рослину, порівнюють її квіти із жовтими зірками на поверхні води. В декількох місцях була відмічена болотна орхідея - пальчатокорінник м’ясо-червоний. Найбільші популяції він утворює по периферії правобережної частини заплави.

Біля русла - смуги очерету з осокою омською та ценози лепешняку вели­кого. Тут можна побачити такі вологолюбні види, як півники болотні, гірчаки земноводний та перцевий, очеретянка. Виявлені у заказнику латаття сніжно-біле, угруповання якого занесені до Зеленої книги України, верба розмаринолиста, шолудивник болотний, водяна сосонка звичайна. Все це — малопоширені на Хмельниччині види. Особливо слід відмітити найбільш отруйну рослину нашої флори цикуту отруйну, яка трапляється по берегах водойм.

Заказник є досить багатим і у фауністичному відношенні. На території цього заказника зареєстровано 51 вид птахів, що підлягають охороні. Серед них 3 види (гоголь, журавель сірий та сорокопуд сірий) занесені до Червоної книги України. Вони спостерігаються під час міграцій або прилітають на зи­мівлю. Ще 48 видів орнітофауни заказника включені до списків Бернської конвенції, зокрема рідкісними на території Хмельницької області є норець малий, бугай, бугайчик, квак, чапля руда, рибалочка, плиска жовтоголова та інші. Тут відмічені значні популяції чаплі сірої і великої білої, багато водяної курочки та лиски, відмічені пастушок, погонич, великий норець, луні боло­тяний та лучний, яструб малий. В заплаві годуються лелека білий, мартин звичайний, крячки річковий та білощокий, відмічено кілька видів куликів. В болотному високотрав’ї та в чагарниках мешкають очеретянки, вівсянка очеретяна, плиска жовта. Наявність плес та сховищ, а також прилеглого до заказника Щурівського водосховища є приваблюючим фактором для зупинки тут зграй мігруючих птахів.

Заказник є одним із найцікавіших болотних угідь області.

Література: "Заповідні перлини Хмельниччини"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України