gototopgototop

Святе озеро

Святе озеро

На Хмельниччині небагато озер. Одне із найцікавіших знаходиться в Ізяславському районі на території Михельського лісництва. Озеро з прилеглими територіями входять до гідрологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Озеро Святе» площею 8,2 га. Святе озеро - таку назву дали йому жителі цього краю - є свідком і наслідком давнього зледеніння. Ця місцевість була прохідною долиною між Волинським лесовим плато та Подільською височиною, по якій стікали льодовикові води. В місці їх стояння і утворилось озеро з островом посередні. Площа озера 4 га. По берегах озера, особливо в його південній частині, а також навколо острова утворились сфагнові плави. В південній частині озера плав зайняв всю затоку і перетворився в болото. Озеро оточене сосновим лісом. Зі сходу це - сухий сосновий ліс на піщаних горбах, в інших частинах - вологий березово-сосновий ліс на вирівняних ділянках. Плави утворені кореневищами болотних рослин, порослими сфагновими мохами, та купинами осок. Утворення таких сфагнових плавів - шлях заростання північних озер (властивий, скажімо, болотам Карелії, півночі Білорусі). В Україні він відмічений лише на декількох болотах на півночі Українського Полісся, неподалік від території Білорусі. На Малому Поліссі ці плави більше ніде не відомі. Це робить озеро Святе унікальним серед озер Хмельниччини.

На плавах сформувались угруповання осоки шерстистоплодої і пухівок на килимі сфагнових мохів. В цих угрупованнях зростає низка рідкісних, в тому числі реліктових видів рослин. Серед них насамперед слід назвати третинний релікт шейхцерію болотну, занесену до Червоної книги України, яка знайдена тут вперше на Хмельниччині. Рідкісними для області північними видами є осока багнова, журавлина болотна, образки болотні, бобівник трилистий. Знайдена тут і рідкісна комахоїдна рослина - росичка круглолиста, що свідчить про бідне мінеральне живлення на плавах. Рясно росте північна болотна рослина з довгими кореневищами - вовче тіло болотне, яка є одним із утворювачів плаву. По приводній смузі ростуть осоки омська і здута, очерет, рогіз широколистий. В купинах осоки омської, а також в заболочених зниженнях на березі озера зростає ситник бульбистий - рідкісний центральноєвропейський вид, занесений до Червоної книги України. Він знаходиться тут поблизу східної межі свого поширення. В обводнених угрупованнях виявлений пухирник малий - бореальна комахоїдна водна рослина, малопоширена в Україні та рідкісна для Хмельниччини.

У повоєнний час на березі Святого озера відомий дослідник флори Полісся та Малого Полісся д.б.н. А.І. Барбарич знайшов льодовиковий релікт - вербу чорничну. Ці гербарні збори зберігаються в національному гербарії України. Нами цей вид був виявлений неподалік від озера на сфагновому болоті в тому ж Михельському лісництві.

В східній частині території, що оточує озеро, на піщаних горбах переважає середньовіковий і пристигаючий сосновий ліс. В його деревостані є домішка берези та дуба. Трав’яний покрив цього лісу дуже змінений внаслідок витоптування. В травостої переважають злаки - костриця червона, куничник наземний, окремими куртинами трапляються орляк, чорниці, верес, чебрець звичайний та інші типові види соснових лісів. Серед них є група малопоширених видів, властивих сухим сосновим лісам Полісся. Це - один з небагатьох ендеміків Полісся гвоздика несправжньорозчепірена, а також лещиця пучкувата, піщанка вузьколиста. Ці рідкісні види флори області знаходяться тут на південній межі свого поширення.

Далі на південь піщані горби поступаються місцем вирівняній плескатій поверхні. Тут поширені вологі соснові ліси з дубом та березою - молінієво-чорницеві та чорницеві. Тут ростуть типові для таких лісів види - перстач прямостоячий (калган), плаун булавовидний, одинарник європейський, веснівка дволиста. У вологих лісах знайдені рідкісні для України види рослин - осока кульконосна, що трапляється в межах України переважно в Карпатах і дуже рідко - на Поліссі, і ситник розчепірений - центральноєвропейський вид на південно-східній межі ареалу. Обидва ці види не вказувалися раніше для Хмельниччини.

Фауна озера досить різноманітна, хоча має дещо збіднений склад внаслідок антропогенного впливу. Із ссавців відмічені козулі, білки, кроти, зрідка трапляються лисиці, лісові куниці. В норах на берегах озера селиться ондатра. Виявлено біля 20 видів птахів. Звичайним виявились іволга, зяблик, щеврик лісовий, синиця велика, великий строкатий дятел. Поодиноко трапляються хижі птахи — канюк, чеглик. Є крук та одуд. Із водоплавних птахів гніздяться крижень, малий норець. Зрідка трапляються чаплі сірі та мартини звичайні.

Таким чином, озеро Святе є унікальним природним утвором, осередком бореальної флори та рослинності, просунутими на південь. Рідкісними утворами природи є сфагнові плави. Нині бажання людей ознайомитись з цим незвичайним куточком приходить у протиріччя з необхідністю його збереження. Ця ділянка має бути одним із природних ядер майбутнього національного природного парку, при організації якого можливим є вирішення цих питань.

Література: "Заповідні перлини Хмельниччини"

 

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України