gototopgototop

Мухомор червоний

Шапка діаметром до 20 см. В одних плодових тіл може бути цегляно–червоною, ясно–червоною, в інших — жовто–червоною, але обов’язково з білими досить великими лусками. У молодих грибів форма шапки напівсферична, у зрілих — випукло розпростерта або плоско розпростерта, край тонкий, рубчастий. Ніжка завдовжки до 15 см, завширшки до 3 см. Вона циліндрична, біля основи бульбоподібна, суцільна, біла, здається голою, має широке, біле по краю жовтувате, повисле кільце.

Серед отруйних шапкових грибів на Хмельниччині найбільш розповсюджений і росте у наших листяних — дубових лісах з дуба скельного, букових лісах з бука лісового та явора, грабово–дубових лісах, або грудах, дубових лісах з дуба звичайного, ясенових лісах з ясена звичайного і клена, грабово–дубових лісах з дуба скельного. Частенько трапляється мухомор червоний у дубових лісах з дуба червоного і дуба високостовбурного, березових лісах з берези бородавчастої, дубових лісах з дуба низькостовбурного, грабових лісах з граба звичайного та ільмових, осикових лісах з осики та вільхи сірої, чорновільхових лісах з вільхи чорної. Мухомора червоного дещо рідше, але у сезон можна бачити у хвойних — соснових лісах з сосни звичайної і модрини, соснових лісах чорницевих, соснових лісах вересових, соснових лісах лишайникових, ялинових лісах з ялини європейської та ялиці.

У липні–листопаді мухомор червоний утворює плодові тіла на території Червонозірського лісництва Хмельницького держлісгоспу, яке займає площу 2918 га. У лісництві розкинулось два лісових урочища: «Страшевська дача» площею 1485 га, 1–25 квартали, довкола знаходяться с. Давидківці, Бахматівці, Червона зірка, м. Хмельницький, «Масівці» — 1433 га, 26–50 квартали, поруч с. Івашківці, Колибань, Богданівці, Масівці. У лісовому урочищі «Масівці» шапковий гриб мухомор червоний у сезон зустрічається зрідка. У цьому урочищі домінуючим типом лісу є дубові ліси з дуба червоного і дуба високостовбурного до 76% площі, різної вікової групи — молодняки, середньовікові, пристигаючі, стиглі та перестиглі. У цих лісах мухомор червоний видає себе досить мінливою шапкою, яка в одних плодових тіл може бути — цегляно–червоною, ясно–червоною, у других — жовто–червоною, але обов’язково у всіх випадках з білими досить великими лусками, які наче змиваються дощем.

У цього гриба діаметр шапки досягає — до 20 см, у молодих плодових тіл форма шапки напівсферична, у зрілих — випукло розпростерта або плоско розпростерта, край тонкий, рубчастий. Якщо у руках перевернути шапку низом до верху, то одразу видно тонкі, досить густі білі пластинки, хоча трапляються окремі плодові тіла, які мають жовтуваті пластинки. У мухомора червоного ніжка завдовжки — до 15 см, завширшки — до 3 см, вона циліндрична, біля основи бульбоподібна, суцільна, біла, здається голою, має широке біле по краю жовтувате, повисле кільце, а також піхву, що приросла у вигляді концентричних, бородавчасто–лускатих зон. Розрізавши ножем вздовж зріле плодове тіло мухомора червоного, видно, що ніжка у середині порожниста, м’якоть біла, але під шкірочкою золотисто–жовта. Принюхавшись до м’якоті, не відчувається ніякого запаху. Мухомор червоний — отруйний шапковий гриб, який містить отруту мускарин і мускаридин, що діє на центральну нервову систему людини. Ознаки отруєння цим грибом проявляються через півгодини, іноді можуть проявитися через чотири години, після вживання мухомора червоного у їжу. У постраждалого спостерігається нудота, блювота, пронос, запаморочення, посилене потовиділення, втрата свідомості, плач, приступи сміху і навіть галюцинації. Лабораторні дослідження показують, що вміст мускарину у мухоморі червоному складає — до 0,0016% сирої маси гриба. Із 125 кг мухомора червоного у лабораторії було отримано 0,25 г чистого мускарин хлориду, смертельна доза якого для людини 0,5 г. Мускарин майже не розщеплюється в організмі, тому виводиться із нього у розчиненому вигляді, сеча залишається токсичною, як і сам гриб. Разом з мухомором червоним до цієї групи отруйних грибів, які характеризуються такими показниками, належить: мухомор пантерний, клітоцибе білувате, клітоцибе червоне отруйне та інші гриби.

Література: Говорун В.Д., Тимощук О.О. - "Гриби Хмельниччини"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України