gototopgototop

Білан капустяний

Капустяний білан (Pieris brassicae L.) — метелик родини біланових. Широко розповсюджений в Україні. Капустяна білянка зустрічається в Європі частіше за інших представників родини. Метелики сильно розмножилися після того, як почалося масове культивування капусти.

Опис

Метелик — розмах крил 55-60 мм. Крила борошнисто-білі з темним запиленням біля країв. Ha передніх крилах самок є дві чорні круглі плями. У самця подібні плями є тільки з нижнього боку передніх крил. Яйця лимонно-жовті, вертикальні, ребристі, завдовжки 1,25 мм. Гусениці попелясті, з великою темною головою, останнього віку — жовто-зелені з темно-бурими щитками, на яких знаходяться волоски та щетинки. По боках тіла є жовті смуги, на спині - світла. Лялечка зеленувато-жовта, з чорними крапками на спині та збоку.

Розмноження

Капустяні білянки такі численні, що зазвичай самцям немає потреби вирушати в далеку подорож, щоб знайти партнерку. Самку капустянки можна впізнати по двох великих чорних плямах на передніх крилах. Самець капустянки видає запах, що нагадує запах герані.
Перш ніж між самцем і самкою відбудеться спаровування, вони пролітають разом близько 100 метрів. Після спаровування самка відкладає яйця знизу на листі хрестоцвітих (капусти, суріпиці, ріпи, редьки та ін.). Метелик відшукує належні рослини по запаху - це було перевірено дослідом: якщо огорожу полити капустяним соком, капустянка відкладе свої яйця навіть, на огорожі. Самка відкладає яйця купками по 50-100 штук. Приблизно через 10-15 днів з них вилуплюються гусениці. Після чотирьох линьок гусениця досягає зрілості.
Зимують лялечки, прикріплені до субстрату за допомогою жовтого пояса. Заляльковування відбувається поблизу місць, де росла кормова рослина, на штамбах та гілках дерев, тинах, стінах будівель. Стадія лялечки y літніх поколінь триває 8-17 днів. Протягом року розвивається 2-4 покоління. Повний цикл розвитку становить 26-32 дні. Літ метеликів починається рано навесні, вони активні вдень.
Тривалість життя: 1-2 місяці.

Їжа

Гусениці капустяної білянки харчуються листям рослин родини хрестоцвітих. Ледве вони з'являються з яєць, як відразу ж починають їсти. Маленькі гусениці зіскоблюють з листа лише шкірку і м'якоть. Дорослі гусениці з'їдають увесь лист цілком, залишаючи тільки найтвердіші жилки. Раніше гусениці капустянки харчувалися польовою гірчицею і редькою. До початку масового культивування капусти капустяні білянки не були такі численні. Проте після того, як капусту почали вирощувати на великих територіях, капустяні білянки почали все швидше розмножуватися, оскільки їхні гусениці знаходили достатню кількість їжі. Ці ненаситні обжери за декілька днів залишають з листка «скелет». Метелики капустянки харчуються нектаром квітів.
Капустяна білянка сідає на квітку і пробує на смак її нектар.
Капустяна білянка харчується солодким нектаром лісових і польових квітів.
У пошуках їжі вони часто мігрують на далеку відстань.

Цикл розвитку

За рік буває віл двох до трьох поколінь капустянок. Перше покоління літає з середини квітня до початку червня. Друге - з середини липня до кінця серпня. Третє покоління, за сприятливих умов, з'являється з вересня до жовтня. У будь-якому випадку яйця, відкладені метеликами останнього покоління, дозрівають до весни наступного року. Гусениця, яка щойно з'явилася з яйця, відразу ж береться за їжу. Вона невтомно гризе листя рослини і тому досить швидко росте. Через приблизно 20-22 дні доросла гусениця вже готова обернутися на лялечку. За допомогою павутинових ниток вона прикріплюється до стебла, огорожі або гілки. Через 20 днів з лялечки виходить дорослий метелик.

Міграції капустянок

Капустяні білянки здійснюють міграції частіше за інших метеликів. З року в рік капустянки летять по одних і тих самих маршрутах, не звертаючи з курсу, навіть якщо є безпечніший шлях. Вони готуються до відльоту приблизно в середині літа. Капустянки збираються у зграї. З Балтійських країн вони прямують до Німеччини, Австрії і Швейцарії, а деякі досягають Великої Британії і навіть Мальти.

Чи відомо тобі, що…

Капустяну білянку було виявлено в Гімалаях на висоті З 700 метрів.
Капустянки мають декілька небезпечних природних ворогів. Один з них - це наїзник апантелес (Apanteles glomeratus). Яйця цих комах-паразитів часто можна побачити поряд з яйцями та лялечками капустяних білянок. Інший ворог капустяних білянок - гриб Entomophtora sphaerosperma. Він досягає максимальної щільності популяції наприкінці масового розмноження цих метеликів.
Капустянки розплодилися завдяки людині. У наші дні їх вважають шкідниками.
Якщо гусениці капустяної білянки загрожує небезпека, вона згортається кільцем та скочується з листка на землю.

Цикл розвитку капустянки

Метелик: вершини передніх крил капустяної білянки завжди чорні, забарвлення нижнього боку жовте, немов припудрене дрібним темним пилком. У самки на передніх крилах є дві великі чорні плями.
Яйця: жовті, витягнутої форми. Самка відкладає їх купками по 50-100 штук знизу на листі рослин родини хрестоцвітих (польової гірчиці, польової редьки і капусти). До моменту виходу гусениці яйце стає темно-жовтим.
Гусениця: синювато-зеленого кольору, з трьома жовтими подовжніми смужками і чорними цятками. Молоді гусениці зіскоблюють з листя капусти шкірку і м'якоть, дорослі з'їдають увесь лист.
Лялечка: лялечка капустянки підперезана. Забарвлення лялечки світло-зелене або світло-коричневе. За допомогою павутинових ниток вона прикріплюється до гілок рослин, огорож, стін. Поряд з лялечками цих метеликів нерідко зустрічаються кокони їздців Apanteles glomeratus - основних ворогів капустянок.
Ріпний білан: це найближчий родич капустянки. Він схожий на капустянку забарвленням. Цей метелик менших розмірів (довжина передніх крил до 3 см). Гусениці ріпного білана поїдають листя хрестоцвітих.
Звички: активні вдень; здійснюють міграції.

Паразити

Чисельність білана обмежують паразити та хвороби. Серед паразитів найбільше значення мають апантелес (Apanteles glomeratus L.), гіпозетер (Hyposeter vulgaris Tschek.), перетинчастокрилі паразити гусениць, a також мухи-тахіни (Elodia convexifrons Z.V., Antoica tibialis Poser.), які уражують від 15 до 95% гусениць. Велике значення має також паразит лялечок птеромалюс (Pteromalus puparum L.), a також види роду трихограма, що уражують яйця.


Джерела:
http://uk.wikipedia.org
http://www.zoolog.com.ua
http://www.arkive.org
http://lepidoptera.nature4stock.com


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України