gototopgototop

Середовище існування/Опис

Звичайна вівсянка - один з птахів, що найчастіше зустрічаються в Центральній Європі. У представників цього виду дуже сильно розвинений статевий диморфізм.

Звичайна вівсянка - частий гість на полях. Улюблені місця проживання цього птаха -молода хвойна поросль і заростаючі вирубки. Навесні самці, прикрасившись лимонно-жовтим вбранням, забираються якомога вище на дерева і співають шлюбних пісень, закликаючи самку і відлякуючи потенційних суперників.

Вівсянка тримається на відкритих просторах, де ростуть одиночні дерева, на полях і узліссях поблизу полів. На півдні птах населяє степові чагарники. Вівсянка водиться і в горах. Тільки в окремих випадках вона поселяється в густих лісах і містах. Вівсянка навідується тільки в ті сади, які розташовані на міських околицях. Цей птах є перелітним тільки в північних частинах ареалу, а в південних - вівсянка є осілим птахом. Це означає, що на півдні вівсянки зустрічаються цілий рік. У районах, де взимку випадає багато снігу, вони тримаються біля жител людини, оскільки тут вони знаходять достатньо їжі. Перелітні птахи зимують в Західній Європі або в країнах Середземномор'я. На місця гніздування вони повертаються в березні-квітні.

Іноді вівсянки разом з птахами інших видів (зябликами і горобцями) об'єднуються у великі зграї і вирушають на пошуки їжі.

 До родини вівсянкових належить близько 200 видів птахів.

Живлення

 Часто звичайні вівсянки разом з іншими невеликими птахами прилітають на поля, де ростуть зернові культури, щоб поласувати зерном. Крім того, птахи поїдають іншу їжу, наприклад, ягоди й комах. У вівсянки, як і в інших зерноїдних птахів, дзьоб особливої форми - короткий, але дуже міцний. З його допомогою птах з легкістю очищає зерно від лушпиння. Вівсянки вигодовують своїх пташенят комахами, в основному гусеницями і метеликами. Корм батьки спочатку розмочують у своєму зобі, потім дають його пташенятам. Як й інші зерноїдні птахи, звичайні вівсянки разом з їжею проковтують дрібні камінчики, які, як жорна, перетирають корм у шлунку птаха. У пошуках корму вівсянки перебувають у зграях.

Розмноження

 

  • Статеве дозрівання: у рік
  • Період гніздування: квітень-липень
  • Несіння: 2 на рік
  • Кількість яєць: 4-6
  • Висиджування: 12-14 днів
  • Вигодовування пташенят: 12-14 днів

Період розмноження звичайної вівсянки розпочинається рано навесні. Його проголошує нескладна, дещо меланхольна пісня самця „зі-зі-зі-зі-зііууу". У південних частинах ареалу птахи створюють пари вже в кінці березня. На інших територіях це відбувається у квітні. У цей час вівсянки виконують шлюбні танці, при цьому самець летить над самкою і робить у повітрі складні піруети. Шлюбний політ завершується спаровуванням, яке відбувається на землі. Звичайна вівсянка влаштовує гніздо переважно на землі і лише у виняткових випадках гніздується на кущах. Гніздо цього птаха має чашоподібну форму, недбало звите зі стеблинок, іноді з домішкою моху. Лоток вівсянка вистилає кінським волосом.

Самка вівсянки відкладає від 4 до 6 білих або сіруватих яєць, поцяткованих тонкими жилками іржаво-бурого кольору. Яйця насиджує одна самка, самець лише ненадовго змінює її в гнізді. Через 12-14 днів з яєць вилуплюються пташенята. Вигодовують їх обидва птаха. Нерідко пташенята вилітають з гнізда вже на 9-10 день життя. Трапляється, що вони виходять з гнізда, ще не вміючи літати. У такому разі пташенята тримаються поблизу гнізда, а батьки продовжують їх годувати. Звичайна вівсянка за літо робить дві кладки. Друге відкладання яєць відбувається у червні, пташенята з'являються на початку або в середині липня.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ ВІВСЯНКИ

Дзьоб: короткий, міцний, конічний. Добре пристосований до живлення зерном і ягодами.

Самець: шлюбний наряд самця досить яскравий. Верх голови, щоки і черевце жовті, груди каштанові, спина коричнева, з плямами, надхвістя руде.

Політ: у польоті стає видно біле бічне пір'я хвоста. Добре видно плями на спині, які складають смугастий візерунок.

Самка: оперення самки тьмяніше. У ньому зовсім мало жовтого. Голова і груди вкриті плямами.

Несіння: 4-6 білих або сіруватих, поцяткованих іржавинно-бурими жилками яєць. За літо птах встигає зробити дві кладки.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВІВСЯНКОЮ

Звичайні вівсянки в садках зустрічаються рідко. Найчастіше ці птахи тримаються в сільській місцевості, на полях. У гніздовий період можна побачити, як самець вівсянки звичайної сидить на невисоких кущах і деревах, на дротах ліній ; високовольтних передач або на огорожах - тут він виспівує свою весняну пісню, яка приваблює самку і повідомляє суперникам про те, що ця територія вже зайнята. Восени цей птах зустрічається на полях, де харчується зернами злаків. Молоді птахи мають таке саме оперення, як і самки. Їхнє оперення досить тьмяне, жовтий колір в ньому практично відсутній. У Європі також проживають інші представники цієї родини - просянка і городна вівсянка.

ЧИ ТОБІ ВІДОМО, ЩО...

Як і інші співочі птахи, вівсянки, побачивши ворога, що, атакуючи їх, робить у повітрі круги, піднімають „тривогу". Коли птахи запаюються в густій чагарниковій рослинності і „б'ють тривогу", дуже важко зрозуміти, чий то голос насправді чутно: вівсянки, дубровника, чорного дрозда чи вільшанки.

Родички звичайної вівсянки - городні вівсянки - у країнах Середземномор'я вважаються делікатесом. Їх, як і інших невеликих птахів, що кочують у зимовий час в південному напрямі, попри протести природоохоронних організацій, відловлюють мережами і продають на ринках. Звичайних вівсянок називають зерноїдними птахами. Ця назва говорить про те, якому кормові найбільше цей птах віддає перевагу.

МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Звичайна вівсянка зустрічається в помірній зоні Європи і Азії. її ареал простягнувся від Норвегії, Ірландії і Португалії на заході до Північного Китаю на сході.

Охорона

У Європі вівсянка поширена досить сильно. Проте внаслідок інтенсивного розвитку сільського господарства їй загрожує знищення життєвого простору.

Відео

Інформація взята із відкритих джерел інтернету

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України