gototopgototop

Осетер чорноморсько-азовський

В Азово-Чорноморському басейні живе два види осетрів: осетер російський, представлений підвидом осетер чорноморсько-азовський, і осетер балтійський, або атлантичний,—  вид, який перебуває на межі зникнення. Він занесений до Червоної книги.

У осетрів рило заокруглене і тупіше, ніж у білуги. Нижня губа перервана. Вусики короткі, не досягають рота, але досягають переднього кінця рила, без торочки. В осетра балтійського вусики містяться між ротом і початком рила. Рило загострене, між спинними та бічними жучками є правильні ряди ромбічних пластинок. Осетер чорноморсько-азовський має великі й малі зірчасті пластинки. Тіло осетрів темно-сіре, іноді чорне, на спині бувають білі плями. Черево біле. Помічено, що тіло осетрів, які нагулюються в заростях зостери, стає зеленуватим, а в тих, які нагулюються в заростях червоної водорості філофори, забарвлюється в рожевий колір.

Чорноморсько-азовський осетер представлений у Чорному і Азовському морях табунами, які живуть в окремих районах цих морів, звідки мігрують для розмноження в річки. В Азовському морі розрізняють, наприклад, придонський та прикубанський табуни. У Чорному морі є також два великих табуни. Один з них зосереджується в його північно-західній частині. Він поділяється на два менших придунайсько-дністровський і придніпровський. Їх представники нагулюються в одних і тих самих районах, внаслідок чого певною мірою табуни змішуються.

Нерестова міграція відбувається переважно в квітні — травні, найінтенсивніше вона проходить при температурі води до 15 °С. Самці стають статевозрілими на десятому-одинадцятому році життя при довжині тіла близько 90 см, самки — на дванадцятому — чотирнадцятому році при довжині тіла понад 100 см. У нерестовому табуні самки більші за розміром, ніж самці. Проте кількість самців у табунах більша. Ікру самки відкладають на твердий кам'янистий грунт, на скупчення мертвих черепашок, на грубозернистий пісок чи тверду глину з черепашками на глибині 2,5—16 м, де швидкість течії 0,57—1,47 м/с. Діаметр відкладених ікринок становить 3—4 мм. Вони приклеюються до придонного грунту. З ікринок викльовуються личинки 8—11 мм завдовжки, які ховаються від світла в щілинах між камінням та в інших нерівностях дна. Спочатку личинки живляться вмістом жовткового міхура, потім, маючи довжину близько 20 мм, переходять на активне живлення. Мальки поступово переміщуються вниз за течією річки, таке переселення триває до другої половини літа. Наприклад, з Дніпра молодь виходить у Дніпровсько-Бузький лиман до осені. Тут вона перебуває до наступного року, поступово виходячи в Чорне море, щоб через 10—15 років, досягнувши статевої зрілості, повернутися в річку для розмноження.

Молодь живиться дрібними ракоподібними, черв'яками, личинками комах. Особини завдовжки понад 10 см значну частину свого раціону поповнюють молоддю придонних риб, зокрема бичків. Дорослі риби, що нагулюються в морі, живляться молюсками, черв'яками, ракоподібними, рибами, особливо тими, що тримаються табунами, зокрема хамсою, шпротом, тюлькою, оселедцями, морським окунем. Осетри постійно переміщуються разом з табунами цих риб.

Найінтенсивніше росте протягом перших п’яти років життя, досягаючи довжини тіла понад 100 см. Довжина тридцятирічних риб перевищує 160 см. У пониззі Дніпра виловлено самку, яка в тридцятисемирічному віці мала довжину тіла 215 см і масу майже 80 кг. Осетри, що живуть у морі, здебільшого краще вгодовані порівняно з тими, що живуть у річці. Найвгодованіші вони в березні — квітні та в червні — вересні.

У зарегульованих річках умови розмноження осетра погіршились. У Дніпрі осетри як нерестовища використовують невеликий простір перед греблею Каховської ГЕС. Чисельність осетра чорноморсько-азовського зменшилась. Збільшенню його чисельності сприяли охорона плідників у період нерестової міграції і на місцях нагулу. Відтворення балтійського осетра потребує також й організації штучного риборозведення.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"

http://www.arkive.org
 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України