gototopgototop

Калкан чорноморський

Калкан, або чорноморська камбала, відрізняється від інших риб своєрідною будовою тіла. Риба плаває і лежить завжди на одному боці, тому обоє очей містяться на одному боці тіла. У мальків камбали очі розміщені, як і в інших риб, з правого й лівого боків. З ростом і розвитком мальок усе частіше лягає на правий бік. Праве око поступово переміщується на лівий бік.

Зустрічається в Чорному морі до глибини 140 м, як правило перебуває на піщаних і піщано-мулистих грунтах. Навесні мігрує з глибин на мілководдя для нересту, влітку — з мілководдя на глибини, де в цей час живиться мерлангом, шпротом. Восени табуни калканів знову переміщуються на мілководдя для живлення хамсою. Зимує калкан на глибині 75—100 м. З настанням весни плідники широким фронтом рухаються на мілководдя, де займають найсприятливіші для нересту місця.

Нереститься переважно в квітні — травні на глибині 20—40 м. Найактивніший він о 18 до 23 год. Кожна самка відкладає до десяти порцій ікринок, кількість яких у кожній з порцій коливається від 40 тис. до 700 тис. Чергова порція ікри відкладається через 12—40 год. Камбала — одна з найплодючіших наших риб. Мінімальна кількість ікринок трохи перевищує 3,5 млн. штук, максимальна — понад 14 млн. штук. Дуже багато ікри (80—90 %) гине, особливо на ранніх етапах розвитку ембріонів. Отже, якщо самка відкладає 13 млн. ікринок, то з них виклюнеться не більш як 2—3 млн. личинок.

На процес дозрівання великої кількості ікри витрачається значна кількість енергетичного матеріалу, зокрема жиру. Так, у переднерестовий період його кількість у яєчниках не перевищує 1—4 % . У кінці цього періоду відбувається перерозподіл вмісту жиру в окремих органах. У печінці кількість жиру зменшується з 35 до 20 % , у м'язах — з 5 до 2 % , а в яєчниках збільшується з 5 до 28 % . Значна кількість жиру у вигляді жирових крапель залишається в ікрі. Завдяки їм ікра спливає у верхні шари води, де відбувається її інкубація. Вмістом жирової краплі живляться личинки на ранніх етапах розвитку. Вони народжуються симетричними, тобто обидва боки в них однакові, і тримаються в товщі води. Але ще задовго до переходу на придонний спосіб життя мальки стають асиметричними. Досягнувши довжини 25—30 мм, вони мають таку саму форму тіла, як і дорослі, але ще тривалий час перебувають у товщі води.

Живе до 15 років, досягаючи довжини понад 70 см і маси близько 9 кг. Статевозрілим він стає в чотири-п'ятирічному віці, причому самці дозрівають раніше, ніж самки. У перші три роки життя риби обох статей ростуть однаково. Їхні річні прирости досягають 7—10 см, пізніше ріст самців сповільнюється. Після досягнення статевої зрілості інтенсивно збільшується маса тіла риби. Наприклад, маса калкана завдовжки близько 30 см становить 200—500 г. З настанням статевої зрілості, при довжині 35—40 см, маса досягає 1—1,5 кг, тобто збільшується в два-три рази. Із збільшенням довжини тіла на 1 см маса риби зростає на 50—100 г. Найбільший приріст маси (200 г) спостерігається у чотири — шестирічному віці. Характерно, що найбільші прирости довжини тіла бувають не влітку, як у більшості риб Чорного моря, а взимку, тобто в період, коли калкан живиться хамсою. Ріст сповільнюється в червні-липні, у період ослабленого живлення.

Типовий хижак. Звичайно лежить на дні, замаскувавшись під колір грунту, і чекає на здобич. Як тільки до нього наблизиться необережна риба, калкан кидається на неї, і жертва зникає у великій пащі. Найінтенсивніше тварина живиться вночі.

Дуже цінна риба. Проте чисельність її, незважаючи на значну плодючість, невелика. Учені вивчають умови розмноження цієї риби й розробляють методи штучного її розведення.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"
 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України