gototopgototop

Морський йорж (Скорпена звичайна)

Морський йорж, або скорпена, зустрічається в Чорному морі там, де береги вкриті каменями, вапняками, на яких ростуть водорості. Серед них він добре маскується. Переміщення морського йоржа незначні й пов'язані з похолоданням або з перегріванням води в прибережній зоні. Живе на глибині до 30—40 м. Не водиться в місцях з чистим піщаним або замуленим дном. На вигляд досить страшний. Це горбиста, вся в шипах риба брудно-жовтого з червоним забарвленням кольору. Щелепи її костисті, не мають певної форми. Отруйними колючками відлякує ворогів. Захисне забарвлення робить його непомітним.

Живиться переважно прибережними рибами й ракоподібними. Жертву підстерігає, маскуючись серед каменів і водоростей, і хапає її з відстані 10—15 см. Завдяки такому способу полювання в нього добре розвинені органи зору. Очі великі, містяться вище від середньої лінії тіла й надзвичайно рухомі в орбітах. Завдяки цьому йорж може контролювати значну частину навколишнього простору. Він бачить над головою, спереду, з боків і навіть на значну відстань ззаду, не змінюючи положення тіла. Здобич хапає тоді, коли вона знаходиться спереду й над головою. Цьому ж сприяє і добре розвинена бічна лінія.

Зрідка йорж може досягати довжини понад 30 см. Частіше зустрічаються особини завдовжки близько 15 см. Вік таких риб чотири-п'ять років. М'ясо морського йоржа смачне. Проте поводитися з рибою треба обережно, оскільки біля основи першого спинного плавця, черевних та анального плавців є отруйні залози.


 

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України