gototopgototop

Зеленушка-рулена

Представник родини губаневих. У Чорному морі представлена п'ятьма родами. З них найбільше видів об'єднує рід зеленушка, в якому зеленушка-рулена — найчисельніша і найбільша за розмірами. Тіло видовжене, трохи сплюснуте з боків. Спинний плавець довгий, колюча частина його починається біля умовної вертикалі від основи грудних плавців, м'яка — закінчується біля умовної вертикалі від заднього кінця анального плавця. Зовнішні краї всіх плавців заокруглені. Рот кінцевий, губи товсті, на щелепах міцні зуби. Тіло вкрите великою лускою; лусковий покрив є і на щоках.

Самці відрізняються від самок більшими розмірами і яскравим шлюбним вбранням. Основне забарвлення самок зеленувате чи зелене, темніше на спині і світліше або сірувате на череві. У самців на боках є червонуваті і голубі плями, витягнуті в дві поздовжні смуги. На хвостовому стеблі під бічною лінією є темно-червона пляма. У самок на боках тіла тільки коричневі плями.

Самці і самки стають статевозрілими на другому році життя. Кожний із самців перед початком нересту займає певну ділянку серед заростей морської водорості цистозири, а потім охороняє відкладену в центрі цієї ділянки ікру. Плодючість самок завдовжки 17,5—26 см становить 12,4—57,9 тис. ікринок. Кількість самців і самок на нерестовищах однакова.

Розмножується в травні — червні. Плідники з дозрілими статевими продуктами з'являються біля берегів у середині травня при температурі води близько 12 °С. Найінтенсивніший нерест у другій половині травня і в першій половині червня. Ікру відкладають окремими порціями. Ембріональний розвиток при температурі води +16... + 18 °С триває п'ять — вісім діб, при температурі +21...+23 °С — чотири-п'ять діб.

Живиться різними придонними організмами: молюсками, багатощетинковими червами, різними видами ракоподібних і рослинністю. Влітку вона живиться протягом дня. Інтенсивність живлення трохи зменшується в період розмноження. Добре розрізняє кольори, тому може вибирати певні кормові організми. Основним кормом є двостулкові молюски, черепашки яких вона роздавлює глотковими зубами, стулки черепашок випльовує, ковтаючи м'ясо.

Росте досить швидко, досягаючи до осені довжини близько 10 см. З віком річні прирости довжини не перевищують 1—2 см. Самки живуть шість років, самці — до восьми років. Максимальна довжина тіла — 30 см, маса — 300 г.

Промислового значення зеленушка-рулена не має. Виловлюється під час промислу інших риб. Частіше є об'єктом вудіння, особливо юних рибалок.


Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України