gototopgototop

Барабуля вусата чорноморська

Представник родини барабулевих. У неї видовжене, трохи сплюснуте з боків тіло, вкрите великою лускою. На спині два плавці, розділені значним проміжком. Передній з них заокруглений, задній косо зрізаний. Анальний плавець короткий, його зовнішній край заокруглений. Голова круто зрізана спереду, на підборідді два вусики, рот невеликий, на щелепах невеликі зуби. На золотисто-червоному фоні боків виділяються світлі плями, черевце сріблясто-біле, плавці жовтуваті.

Придонна риба тримається переважно на замулених грунтах. Уникає вод, солоність яких менша ніж 11—12 0/00, а температура нижча від 8 °С і вища від 24 °С. Узимку її табуни тримаються на глибині 70—80 м. Наприкінці квітня, коли температура води понад 8 °С, вони наближаються до берегів, де інтенсивно живляться. Риби постійно риються серед гальки в піску і мулі, відшукуючи кормові об'єкти. Ними є переважно багатощетинкові черви, молодь молюсків, рідше дрібні ракоподібні та молодь риб. Під час відшукування їжі барабуля користується такими органами, як вусики. За їх допомогою вона розриває грунт, розрізняє їстівні і неїстівні об'єкти, як зариті у піску, так і ті, що плавають у товщі води. Органами зору барабуля користується тільки при живленні рухливими об'єктами (мальками риб). У період переходу з планктонного способу життя до придонного рот з кінцевого стає нижнім.

Нереститься в придонних шарах води з кінця травня до кінця липня при температурі води +13...+23 °С переважно в нічні години, а в похмуру погоду і вдень. Ікра піднімається до поверхні води, де відбувається її інкубація. Одна самка за сезон може відкласти до 100 порцій ікри, у кожній з яких буває до 10 тис. ікринок. При температурі води +17,5... + 18,5 °С личинки викльовуються через дві доби і більше. Личинки й мальки тримаються в п'ятисантиметровому приповерхневому шарі води і течією відносяться від берегів на відстань понад 700 км. Через два-два з половиною місяці молодь активно мігрує до берегів, де опускається на дно і починає вести спосіб життя, властивий дорослим особинам.

Самки ростуть інтенсивніше самців. Річні прирости в молодших риб більші, ніж у старших. Так, довжина тіла самців на першому році життя становить 3,2—4,7 см, на шостому — 0,9—1,5 см, а прирости самок — відповідно 4,6—5,4 і 1,2—1,7 см. У восьми-дев'ятирічному віці довжина окремих самок може досягати 23 см і маси близько 130 г. Вгодованість риб поступово збільшується після нересту, восени цей показник найбільший.

Барабулею живиться багато хижих риб: акули, скати, морські йоржі, зіркогляди (морські корівки) та ін. Вижити їй допомагає бічна лінія, яка міститься у верхній частині спини. За її допомогою барабуля дістає сигнали про наближення хижаків. Виживанню сприяє і захисне забарвлення тіла, яке змінюється надзвичайно швидко, відповідно до забарвлення грунту від червонувато-оранжевого до темно-зеленого. Така зміна забарвлення пояснюється тим, що очі барабулі можуть сприймати зелений, жовтий, оранжевий та світло-червоний кольори. Барабуля має добрі гастрономічні якості.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України