gototopgototop

Sciaena umbra

З родини горбилевих у Чорному морі найвідоміший горбиль темний, рідше зустрічається горбиль світлий. Спільним для них є те, що вони мають високе сплюснуте з боків тіло. Передня висока частина спинного плавця сполучається низькою вирізкою з довгою частиною. Розрізняються горбилі забарвленням тіла. Крім того, у горбиля світлого на підборідді є короткий товстий вусик, якого немає в горбиля темного. У останнього анальний плавець короткий з колючками в передній частині. Хвостовий плавець заокруглений. Рило виступає вперед, рот нижній, його кістки усіяні дрібними, а інколи й іклоподібними зубами. Спина темно-синя з фіолетовим чи золотистим відтінком, боки золотисті з мідним відтінком, черево сріблясто-біле. Верхівка заднього спинного плавця та задній і нижній краї хвостового плавця мають чорну облямівку.

Живе горбиль темний переважно поблизу скелястих берегів, звідки виходить для полювання на ділянки з піщаним чи трохи замуленим дном, а також в місцях, де багато черепашника. Тримається табунами, часто разом з горбилем світлим. Любить тінисті гроти й печери. У табуні, як правило, є вожак. Помітивши небезпеку, він подає сигнал табуну, який починає рухатись до схованки, а вожак, тримаючи в полі зору порушника спокою, пливе останнім.

Розмножується у червні — липні. Нереститься уночі. Ікра інкубується в поверхневих шарах води. Цьому сприяє наявність в ікринці великої жирової краплі. З ікринок приблизно через добу викльовуються личинки, довжина яких не перевищує 2,5 мм.

Належить до риб, які інтенсивно «говорять». Найяскравіше ця особливість виявляється перед нерестом і безпосередньо перед відкладанням ікри. Очевидно, горбилі утворюють нерестові пари, про що свідчать спостереження в акваріумі. Готові до нересту самці мовчали доти, поки до них не пускали самок. З їх появою плідники утворюють пари. Коли самка відпливає на значну відстань від самця, він починає періодично подавати ритмічні сигнали. Але самка реагує на них тільки тоді, коли самець піднімає спинний плавець і зупиняється. Це — міжстатеві пізнавальні сигнали. Звуки риб чути на відстані в кілька десятків метрів.

Росте досить швидко, особливо в перші роки життя, коли річні прирости досягають 6—11 см, у наступні роки темп росту знижується, і річні прирости зменшуються до 2,5—4,5 см. Трирічні особини мають довжину тіла до 22 см, п'ятирічні — до 27 см при масі близько 400 г. Зустрічаються особини завдовжки близько 50 см і масою до 2 кг.

Споживає різних риб, зокрема ставриду, піщанку, атерину, хамсу, барабулю, зеленуху, а також крабів, креветок, черв'яків. Промислове значення цього виду риб невелике, тому що великих скупчень він не утворює.... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України