gototopgototop

Чорноморська ставрида

Серед родини ставридових у Чорному морі найчисленнішою є ставрида чорноморська. В неї видовжене, трохи сплюснуте з боків тіло. Спинних плавців два, з них передній коротший, задній довший від анального. Перед анальним плавцем є дві колючки. Грудні плавці довгі, досягають уявної вертикалі від передньої частини заднього спинного плавця. Під спинним плавцем містяться черевні. У передній частині тіла бічна лінія розміщена вище від середини тіла, майже пряма, перед заднім спинним плавцем вона опускається на середину тіла. Щитки бічної лінії загострені, у задній половині тіла утворюють пилкоподібний гребінь. Луска дрібна. Рот великий, на щелепах та інших кістках ротової порожнини велика кількість дрібних зубів. Спина темно-синя або темно-зелена, боки й черево сріблясто-білі, на верхній частині зябрової кришки є чорна пляма. Спинні та грудні плавці темно-сірі, хвостовий плавець жовто-сірий, черевні та анальний плавці світло-жовті. Швидко плаває, тримається великими табунами. Улітку живе переважно у верхніх, прогрітих шарах водної товщі, під час похолодання опускається в глибші шари, а взимку — на дно. Узимку їх активність незначна. Вона посилюється з весняним прогріванням, що пов'язано з підготовкою до нересту.

Статевої зрілості досягає на другому-третьому році життя, маючи 9—10 см завдовжки. Співвідношення статей у нерестовому табуні майже однакове. Плодючість становить від кількох тисяч до 200 тис. ікринок. Ікра відкладається окремими порціями. Нерест триває близько 3,5 місяця. Відбувається він переважно на відстані 150—180 км від берега, проте в окремі роки виявляли ікру на відстані понад 350 км від берега. Отже, нерестовища цієї риби можуть займати і велику площу. Районами масового нересту ставриди чорноморської є Каркінітська затока з прилеглим до неї мілководдям, південно-східне узбережжя Криму, простір перед Керченською протокою.

Нереститься з кінця травня — початку червня до кінця липня. Нерест відбувається переважно в нічні години, а в похмуру погоду і вдень. У цей час табунці плідників тримаються в поверхневих шарах води, причому самці плавають над самками. Завдяки такому розміщенню самок ікра спливає і запліднюється самцями, проходячи крізь шар молочка. Нерестові табунці частіше невеликі, до 10 м у поперечнику, але бувають і великі до 30—40 м у поперечнику.

Ікра протягом періоду інкубації плаває в товщі води. Найбільше її у п'ятиметровому шарі води, проте є вона і на глибині 20—25 м. Ембріональний період короткий, при температурі води +20...+ 22 °С він триває півтори доби. Перетворення личинки в малька закінчується приблизно тоді, коли личинка досягне довжини 10 мм. Мальки супроводять один з видів медуз, ховаючись у разі небезпеки під її дзвоном. Таке співжиття мальків з медузами триває до грудня, коли ставрида починає збиратись у зимові косяки.

Молодь живиться переважно дрібними ракоподібними. Дорослі особини споживають більших за розмірами ракоподібних, а згодом переходять на споживання личинок і риб (хамси, шпрота та ін.). Ставрида є об'єктом живлення оселедців, тунців, морських йоржів, а також птахів і дельфінів.

У Чорному морі є кілька табунів ставриди чорноморської, які відрізняються строками і місцями розмноження й зимівлі. Біля наших берегів утворює скупчення так званий північний (кримський) табун. Його особини за перший рік життя досягають довжини близько 10 см, трирічні мають довжину близько 16 см, п'ятирічні — 18 см при максимальному розмірі близько 25 см. Маса таких риб не перевищує 200 г. Оскільки вміст жиру в ставриди чорноморської найвищий восени (близько 13 % ), її виловлюють пізно восени та ранньою весною. Споживають ставриду свіжою, мороженою, а також виготовляють з неї консерви.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"
 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України