gototopgototop

Сарган чорноморський

У родині сарганових близько десяти видів, з яких в Азово-Чорноморському басейні живе підвид саргана звичайного — сарган чорноморський, або морська щука. Тіло видовжене, веретеноподібне, вкрите дрібною лускою, яка слабко тримається. На витягнутих у довгий дзьоб щелепах є велика кількість дрібних зубів. Цікаво, що кістки в нього не біло-жовті, як в більшості риб, а зелені.

Табунна риба. Тримається переважно в товщі води, але може підніматись і до її поверхні, особливо вночі під час штилю. Майже всю зиму і весну табуни саргана проводять у відкритому морі, а з прогріванням води наближаються до берегів, чому сприяють вітри, що дмуть з півдня і наганяють до берегів теплі води.

Розмноження відбувається у прибережній зоні. Цей період триває з квітня по вересень. Самки досягають статевої зрілості в трирічному віці при довжині тіла близько 30 см, самці — у дворічному віці при довжині тіла близько 23 см. У трирічному віці у розмноженні беруть участь понад 70 % самців і тільки 10 % самок. Ікра відкладається окремими порціями, яких може бути до десяти. Кількість ікринок у кожній порції залежить від розміру самки. У самок завдовжки 24—26 см буває більш як 400 ікринок, завдовжки 52—54 см — понад 4700 ікринок. Загальна кількість ікринок, яку може відкласти самка зазначених розмірів, становить відповідно 4,3 тис. і 48,3 тис. штук. Ікринки мають діаметр понад 2,5 мм. На їх оболонках є 60—80 довгих ниток, якими вони прикріплюються до водоростей і плаваючих у воді предметів на глибині до 8—12 м. Через чотири — шість тижнів з ікринок викльовуються личинки завдовжки 9—13 мм. За кольором і формою вони дуже подібні до шматків бурої водорості цистозири. Від неї їх важко відрізнити. Підростаючи, мальки втрачають коричневий колір і стають сріблястими із зеленуватою спинкою. Вони ховаються під довге зелене листя іншої рослини — зостери. При цьому рибки розміщуються паралельно листку і, припинивши рухи або повторюючи легкі коливальні рухи листка, стають схожі на нього. Пробувши в такому положенні деякий час, мальок робить швидкий ривок до наступного листка і розміщується паралельно йому. Ховаючись за листки, молоді саргани не тільки рятуються від хижаків, а й самі полюють на рачків, личинок риб та інших тварин. Звичку ховатись за листя водоростей мальки зберігають досить довго, досягаючи довжини 10—15 см. Дорослі особини живляться рибою (хамса, шпрот), рачками, комахами, що падають на поверхню води. Найвгодованіший сарган чорноморський восени та взимку.

Росте досить повільно. На третьому році життя довжина тіла його близько 25 см, на сьомому — 42 см, на дванадцятому — 49 см. Бувають риби і завдовжки близько 60 см.

Найбільші скупчення саргана в жовтні — грудні. Виловлюють його під час промислу інших риб. Споживають свіжим, в'яленим, копченим. М'ясо містить до 4—5 % жиру, понад 20 % білку. За смаковими якостями воно нагадує м'ясо сайри і є цінним продуктом харчування. Сарган чорноморський — популярний об'єкт аматорського рибальства.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України