gototopgototop

Шпрот чорноморський, або кілька

Шпрот чорноморський, або кілька,— представник родини оселедцевих. Тіло видовжене, низьке, дуже сплюснуте з боків, закінчується вкритим шипиками кілем. Спинний плавець починається за умовною вертикаллю від початку основи черевних плавців. Рот верхній, нижня щелепа довша за верхню. Тіло вкрите великою лускою. Спина темно-зелена, боки сріблясті із слабким золотистим відтінком.

Холодолюбна риба, завжди уникає теплих вод, а поява його біля берегів Чорного моря пояснюється тим, що вітри дмуть у напрямі моря, відганяючи від берегів теплі води. Проникнення шпрота в Чорне море пов'язують з похолоданням там води у льодовиковий період. Під час наступного потепління цей вид не загинув, а пристосувався до існування в своєрідних умовах Чорного моря.

Тримається табунами в товщі води, де температура +6...+ 17 °С. Улітку перебуває на глибині 20—100 м, а в осінньо-зимовий період піднімається у верхні шари. Із температурою води пов'язані і його міграції: при температурі води близько 20 ° С табуни відходять від берегів, а при нижчій температурі вони наближаються до них. Крім цього, шпроту чорноморському властиві і кормові міграції. Удень табуни опускаються в глибинні шари товщі води, а вночі піднімаються до поверхні води, мігруючи за кормовими організмами. Інтенсивно живиться протягом усього року, навіть у період нересту. Основним кормовим об'єктом його є зоопланктон.

Статевої зрілості досягає на другому році життя. Нереститься при температурі води близько +7...+ 13 °С, рідше при температурі близько 16 °С. Така температура води в Чорному морі тримається протягом року. Взимку така температура на глибині 100 м, улітку — від 20—30 до 80—100 м. Розмножується як узимку, так і влітку. Масовий нерест відбувається у жовтні — травні. Самка відкладає ікру за сім — дев'ять прийомів — від 1,2 до 31 тис. ікринок. Завдяки тривалому періоду розмноження збільшується можливість повнішого освоєння молоддю кормових ресурсів, ослаблюється вплив тимчасово діючих негативних факторів на те чи інше покоління, що сприяє збільшенню чисельності цієї риби.

Живе не більш як п'ять років, частіше — до трьох років. Довжина тіла досягає 16 см, проте переважають особини завдовжки до 13 см. Протягом першого року життя довжина досягає 7 см.

Шпрот чорноморський ловлять переважно під час промислу інших риб, спеціальний промисел його не розроблений. Є кормовим об'єктом багатьох чорноморських риб і дельфінів.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України