gototopgototop

Морська лисиця

Це — скат. На відміну від катрана вона пристосувалась до придонного способу життя, що й позначилося на будові тіла. Воно сплюснуте не з боків, як у більшості риб, а в спинно-черевному напрямі. За формою тіло нагадує ромб, краї якого оточені ніби великими крилами з широкою основою. Це грудні плавці. Тіло закінчується довгим хвостом з маленькими плавцями. Голова майже не відділяється від тіла. Про її наявність свідчать лише досить великі очі. За очима є два отвори — бризкальця. На нижньому боці тіла, ближче до переднього краю голови, містяться ніздрі, за ними — рот і п'ять зябрових щілин. Великою кількістю зубів риба роздавлює черепашки молюсків і панцири крабів. Уздовж середньої лінії спини є ряд великих шипів. Великі шипи й маленькі шипики розкидані по всьому тілу. Довжина риби може досягати понад 1 м, найчастіше близько 60 см. Маса 3—5 кг.

У Чорному морі морська лисиця живе на глибинах до 100 м при температурі води +7.,.+18 °С. На далекі відстані не переміщується. У листопаді — лютому скупчується на місцях зимівлі хамси й ставриди, які є основними об'єктами її живлення. З потеплінням риби переміщуються для розмноження в прибережні ділянки, причому першими підходять самки, потім — самці. Самка відкладає від 30 до 500 яєць, розмір яких досягає 3—5 см. Яйця містяться в рогових капсулах, які мають прямокутну форму з чотирма ріжками по кутках. За допомогою ріжків і пучків ниток по боках яйця вони підвішуються серед водоростей. Довжина капсули без ріжків — 6—9 см, з ріжками — до 11 см, ширина — 5—7 см. Через чотири-п'ять місяців з яйця виходить мальок. Улітку на березі Чорного моря іноді можна побачити коричневі мішечки серед викинутих після шторму водоростей. Це і є зовнішні оболонки яєць морської лисиці. Їх інколи називають «гаманцями русалки».

Удень морська лисиця лежить на дні. Якщо її сполохнути, вона швидко зривається з місця, зкаламутивши воду. Пропливши певну відстань і опустившись на дно, риба знову каламутить воду. Каламуть осідає на її тілі, маскуючи тварину. Морська лисиця живиться вночі. Це — єдиний представник риб Чорного моря, що має електричний орган, що тягнеться по боках хребта і охоплює три чверті хвоста. Причому початок хвоста заряджений позитивно, кінець — негативно. Якщо слухати крізь динамік генеровані розряди, то вони нагадують віддалений грім. Електричні явища в морської лисиці ще не вивчені.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"
 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України