gototopgototop

Катран звичайний

Катран, або морський собака — найпоширеніша акула Чорного моря. Як і всі акули, має обтічну форму тіла, що вважається однією з досконалих для риб.

Довге і струнке тіло акул може легко розтинати воду і пливти з великою швидкістю. Паща її міститься на нижньому боці загостреного рила і півмісяцем загинається назад у постійному лютому оскалі. Всередині пащі є кілька рядів зубів, якими риби хватають, рвуть, ріжуть, подрібнюють їжу. Зуби в акул виростають на зміну вирваним, сточеним або тим, що випали.

Тіло вкрите маленькими дуже гострими колючками. Забарвлення сірувато-коричневе, спина темніша, з боків тіла поодинокі білі плями, черево світле.

Для людини ця акула не становить небезпеки. Людина може лише поранитися колючками або променями плавців під час необережного перебирання улову.

Тримається табунами в придонних шарах води, але зустрічається і біля поверхні. Поява його біля берегів збігається з температурою води близько +14...+15 °С, тобто навесні та восени. Взимку табуни з риб різних розмірів (від 60 до 135 см) тримаються на глибинах 100—200 м, де температура води +7... + 8 °С. Тут вони живляться хамсою й ставридою. А влітку, з травня по серпень, на глибинах 40—45 м переважають самки завдовжки понад 100 см. У цей час дорослі самці та молодь тримаються на глибинах понад 40 м. Тут вони живляться переважно шпротом і мерлангом, які не витримують значного прогрівання води й опускаються в придонні шари води.

Живородна акула. Самка народжує понад 15 малят завдовжки 22— 27 см. Дорослими вони стають через 13—17 років. Розміри катрана не перевищують 150 см, а маса досягає 15—20 кг.

З м'яса можна виготовляти консерви й балики. З печінки, маса якої становить до 30 % маси тіла, виробляють технічний і медичний жир, багатий на вітаміни А і D. З хвостів, голів та плавців виготовляють клей. Плавці також ціняться як харчовий продукт, а яйця, що досягають у діаметрі 4 см, можна споживати.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України