gototopgototop

Миньок

Єдиний прісноводний представник з близько 70 видів родини тріскових. У тріскових немає шипів на плавцях. Черевні плавці в них містяться спереду на грудях, а плавальний міхур не сполучений з кишечником.

Більша частина видів цієї родини має або три спинних плавці і два анальних, або другий спинний плавець і анальний мають довгі основи. Риби особливо цінні в харчовому відношенні тому, що в їхніх м'язах немає кісток.

За формою тіла нагадує сома. Але це тільки на перший погляд. Тіло видовжене, спереду циліндричне, а до хвоста сплюснуте з боків, вкрите дуже дрібною лускою. Голова широка, паща велика, на щелепах дрібні зуби, біля передніх ніздрів є маленькі вусики, довгий вусик на підборідді. Забарвлення тіла змінюється і залежить від освітленості, прозорості й температури води, вмісту в ній кисню тощо.

Місцем походження тріскових, у тому числі й минька, є північна частина Світового океану, де живе найбільша кількість видів, розмноження яких також припадає на холодний період року.

У зв'язку з північним походженням минька спостерігається негативна реакція його на високу, понад +12... + 16 °С, температуру води. Він залишає такі ділянки, відкочовуючи в глибокі місця, або ховається під урвисті береги, камені тощо. Узимку риба іноді виходить на мілкі місця, де з труднощами просувається між кригою та дном водойми.

Здійснює нерестові міграції, рухаючись переважно вгору по річці. Швидкість пересування може досягати 1—1,7 км за добу, максимальна відстань — близько 60 км. Зниження температури води до 6 °С, очевидно, стимулює рух плідників, а близька до нуля температура сприяє постійному руху плідників до нерестовищ. У місячні ночі рух послаблюється, у темні — посилюється. Плідники рухаються поодинці, на значній відстані один від одного. На слабкій течії вони дотримуються фарватеру, а на ділянках з швидкою течією обирають затишніші місця. Міграція відбувається поблизу дна. Живлення в цей час не припиняється. А кормовими об'єктами є різноманітні риби.

Нерест триває один-півтора тижні. Першими нерестяться більші риби, пізніше — дрібніші. У нерестовому табуні майже завжди переважають самці. Ікра за будовою нагадує ікру морських тріскових. Вона має велику жирову краплю, яка значно зменшує густину ікринки. Ембріони можуть розвиватися тільки при значному вмісті кисню. Нереститься в гирлах струмків і приток, які утворюють при впаданні в русло глибші ділянки (до нерестовищ має бути постійний приплив води, збагаченої на кисень). Вода, хоч і переміщує ікру, але не виносить її за межі нерестовища. Ікра виноситься з них тільки з настанням весняного паводка. Плодючість самок досить велика — близько 2—3 млн. ікринок, але майже половина ембріонів гине на нерестовищах, багато ікри знищують різні риби, у тому числі й самі миньки, а також безхребетні. Ембріональний розвиток триває до півтора місяця.

У віці понад 20 років маса минька становить більш як 10 кг, довжина тіла — понад 1 м. Спостерігається певна залежність між максимальними розмірами риб і місцем їх життя. Чим ближче до Північного Льодовитого океану, тим розміри минька й тривалість його життя більші. У річках України влітку веде малорухливий спосіб життя й активно живиться під час дощів, коли температура води знижується.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України