gototopgototop

Короп

Одна з найвідоміших і найцінніших риб не тільки серед видів однойменної родини, а й інших родин. Така популярність його пояснюється тим, що в нього смачне й поживне м'ясо. Він невибагливий до вмісту кисню у воді, що має велике значення при вирощуванні його й під час перевезень живим на значні відстані. У зв'язку з цим короп давно привернув увагу людини, і вже майже п'ять віків його розводять у ставках. Добором, а потім і внаслідок селекційної роботи з дикого коропа виведено кілька одомашнених порід, пристосованих до певних кліматичних зон.

Тіло товсте, середньої висоти, видовжене. Спинний плавець довгий. У спинному й анальному плавцях є тверді, пилкоподібно загострені промені. Голова велика, рот нижній, з верхньої губи звисають дві пари вусиків. Тіло вкрите великою лускою. Спина чорнувато-зелена, боки й черево жовтуваті або золотисті. Будова тіла й забарвлення свідчать про те, що короп — придонна риба. Проте він може підніматись і до поверхні води. Тримається табунами, великі особини живуть поодинці.

Водиться в річках, озерах, водосховищах, де обирає тихі, стоячі або повільнотекучі води з твердим глинястим, злегка замуленим дном. У пониззях річок, що впадають у Чорне море, він освоює і солонуваті води. Тут дві групи: ті, що живуть постійно, і напівпрохідні.

Починає нереститися на третьому-четвертому році життя. Ікру самки відкладають за три прийоми, тому тривалість нересту — один-два тижні. Самки залежно від віку випускають від 90 тис. до 1,7 млн. ікринок. Найінтенсивніший нерест відбувається при температурі води + 18...+ 20 °С. Для нересту плідники збираються на мілких місцях, укритих рослинністю. Вони поводяться надзвичайно збуджено, втрачають обережність. Нереститься найчастіше на світанку після теплих тихих ночей.

Тривалість ембріонального розвитку при температурі води 15 °С близько п'яти діб, при 20 ° С — близько трьох діб. Довжина личинки, яка тільки залишила оболонку ікринки, трохи більша за 4 мм. До розсмоктування жовткового міхура личинка прикріплюється до рослин. Через півтора тижні вона починає живитися планктонними рачками. Коли довжина личинки досягає близько 20 мм, вона живиться придонними організмами. Так живляться й дорослі коропи. Вони споживають і рослинні й тваринні організми, зокрема молюсків, черв'яків, рачків, личинок комах.

Росте досить інтенсивно. У трирічному віці довжина самця буває в середньому 32 см, самки — 38 см, маса відповідно може становити 1400 і 1600 г. Із збільшенням віку коропа його маса зростає інтенсивніше, ніж довжина тіла. У водосховищах Дніпра інколи бувають коропи, довжина тіла яких перевищує 90 см, а маса — 12 кг.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"
 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України