gototopgototop

Карась золотистий, або звичайний

Належить до родини коропових. Тіло коротке, високе, сплюснуте з боків. Голова невелика, її довжина майже дорівнює висоті, рот невеликий, кінцевий, висувний. Спинний плавець довгий, початок його основи міститься над вертикаллю, умовно проведеною від основи черевних плавців, а кінець — над серединою основи анального плавця. На найдовших нерозгалужених променях спинного й анального плавців багато дрібних зубчиків. Зовнішній край спинного плавця утворює опуклу лінію. Хвостовий плавець має невелику виїмку. Краї всіх плавців заокруглені. Спина темно-коричнева із зеленуватим відтінком, боки жовто-золотисті, черево жовтувате. Спинний плавець темно-коричневий, хвостовий — темно-оранжевий, черевні та анальний плавці червонуваті з темно-сірими краями.

Живе в заплавних і материкових озерах, у ставках, канавах, кар'єрах, болотах. У річках він живе тільки в тихих заводях. У великих озерах населяє прибережну смугу, а в мілководних, зарослих, заболочених водоймах може бути єдиним видом риб. Це пояснюється тим, що карась золотистий витримує значну нестачу кисню (живе навіть при його вмісті у воді 0,5 см3 у 1 л води), висихання і навіть промерзання водойми. Щоб вижити в таких умовах, риби глибоко зариваються в мул, їхній стан нагадує сплячку. У перенаселених водоймах і болотах утворює карликову форму.

Веде малорухливий спосіб життя, більшу частину доби проводить, зарившись у мул. У період нересту плідники збираються на мілководдях у табуни, під час нерестових ігор можуть підніматись до поверхні води. Нерестяться в травні — червні, при температурі +18... +20 °С. Нерест порційний. Самка відкладає ікру за три-чотири рази з перервами до одного-півтора тижня. Субстратом для відкладання ікри є рогіз, очерет, рдест та інша рослинність.

Статевої зрілості досягає на третьому-четвертому році життя. Плодючість самок завдовжки 18—20 см перевищує 100—200 тис. ікринок. Інкубація ікри при температурі води +20...+21 °С триває майже чотири доби, при температурі +22...+23 °С — близько трьох діб. Завдяки добре розвиненій дихальній системі з найдрібнішими кровоносними судинами, які особливо густо розміщені в плавцевих складках, ембріони і личинки можуть нормально розвиватись навіть у несприятливих умовах. За несприятливих умов відбувається інтенсивний розвиток риб: вони стають низькотілими, але дозрівають, маючи значно менші розміри. Так, у заплавних водоймах пониззя Дніпра до спорудження греблі Каховської гідроелектростанції карасі золотисті були статевозрілі при довжині тіла близько 10 см, а після створення Каховського водосховища — при довжині 16 см. Отже, наявність у водоймі риб малих розмірів свідчить про несприятливі умови для їх життя.

Живиться різноманітною їжею: личинками комах, ракоподібними, черв'яками, молюсками, водоростями й вищими рослинами при температурі води +8...+ 27 °С. Найінтенсивніше живлення у вечірні години при температурі води близько 25 °С. Із зниженням температури води до 4 °С живлення припиняється. Узимку в тілі риб нагромаджуються жирові запаси внаслідок розкладу вуглеводів, завдяки чому підвищується їх зимостійкість.

Росте повільно. Його річні прирости не перевищують 2—5 см. Швидше карасі золотисті ростуть у перші роки життя. Наприклад, у п'ятирічному віці вони можуть бути завдовжки 13—24 см. Інколи зустрічаються особини завдовжки понад 30 см, масою до 1,4 кг. Має місцеве промислове значення.


 

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України