gototopgototop

Чехоня

Належить до родини коропових. Тіло сплюснуте з боків, черево вигнуте, вздовж нього міститься гострий кіль. Спина утворює пряму лінію. Спинний плавець короткий, зміщений до хвоста. Грудні плавці дуже довгі. Голова невелика, рот великий, обернений догори. Тіло вкрите блискучою лускою, яка слабо тримається на тілі. Бічна лінія хвилеподібна, близько підходить до нижньої частини тіла. Забарвлення верхньої частини тіла темнувате із зеленувато-блакитним відтінком, боки сріблясто-білі. Спинний і хвостовий плавці сіруваті, решта — жовтуваті чи рожевуваті. Усі ці ознаки свідчать про те, що чехоня — риба відкритих ділянок водойм. Тримається у товщі води, де значна течія, у руслах річок, широких плесах водосховищ та великих озер. У пониззях річок, які впадають у лимани з солонуватою водою, в Азовське море, веде напівпрохідний спосіб життя, тобто нагулюється в солонуватих водах, а для розмноження заходить у річки; зимує в пониззях річок. Весною для розмноження піднімається в річки, які мають широку заплаву, а у водосховищах — до їх верхніх ділянок та в притоки. Тримається табунами, які є найбільшими у весняний період і перед зимівлею, а протягом доби — удень. Чехоні властиві й добові міграції, тобто вона переміщується в товщі води за кормовими організмами.

Статевозрілою стає в три-чотирирічному віці. Самці мають довжину тіла не менш як 18 см, самки — понад 21 см. Плодючість самок залежить від довжини їхнього тіла; так, у самок завдовжки близько 20 см буває 8 тис. ікринок, а завдовжки близько 40 см — майже 70 тис. ікринок. Нереститься в травні-червні. Тривалість нересту залежить не стільки від інтенсивності прогрівання води, скільки від рівня води і швидкості течії. Як правило, температура води в період розмноження не нижча від +10...+ 11 °С, швидкість течії 0,1—0,72 м/с.

Місцями нерестовищ є заплави річок завглибшки до 0,5 м із задернованим, піщаним чи кам'янистим дном. У водосховищах нереститься над більшими глибинами, на значній відстані від берега, використовуючи для цього протоки, перекати, що утворюються під час повені вздовж колишнього русла річки. Нерест відбувається в ранкові години. Відкладена й запліднена ікра бубнявіє, утворюючи кулю діаметром понад 4 мм, у якій об'єм ікринки становить не більш як 4 % . Питома маса ікринки трохи більша за одиницю. Тому в стоячій воді вона тоне, а на течії тримається в товщі води. Тут продовжується інкубація ікри. При температурі води близько 20 °С личинки викльовуються через дві з половиною-три доби.

Молодь живиться планктонними організмами. З розвитком і ростом риб розміри організмів живлення збільшуються. Дорослі риби живляться ракоподібними, личинками комах, комахами, які падають на поверхню води, личинками і молоддю риб, а також водоростями і вищими водяними рослинами. Найінтенсивніше живлення в нічні та в передранкові години. При температурі  20 °С середній добовий раціон становить 1,4 % маси тіла. Росте найшвидше у перші три роки життя. Так, у річках трирічні риби мають довжину тіла близько 20 см, у водосховищах, де кормова база краща,— 25—30 см. Восьмирічні особини бувають понад 40 см завдовжки. Найбільша довжина чехоні в наших водоймах не перевищує 45 см, маса — близько 800 г.

Чехоня — важливий промисловий об'єкт. Особливо добрі смакові якості її восени та ранньою весною. Споживають найчастіше в'ялену. Останнім часом чисельність цього виду у водосховищах значно зменшилась, що зумовлене погіршанням умов розмноження.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України