gototopgototop

Barbus barbus

Серед коропових риб вважається однією з найсильніших й найхитріших. Вона тримається в місцях з швидкою течією і чистою водою, де перебуває у постійному русі. У неї надзвичайно струнке, майже циліндричне тіло, вкрите дрібною лускою, яка міцно сидить у шкірі. Рило видовжене, на кінці верхньої губи є два маленьких вусики. Ще два довших вусики містяться в кутках рота. Спинний плавець короткий, але високий. Останній нерозгалужений промінь його має пилкоподібні зазублини. Верхня частина тіла зеленувато-жовта, нижня — білувата.

У табуни, особливо в дорослому віці, не збирається, постійно живе в придонній зоні поблизу скель, паль тощо. Живиться черв'яками, личинками комах, рачками, молюсками, а в присмеркові години виходить на мілкі місця, де споживає рослинні об'єкти. Значні скупчення утворює на місцях зимівлі та під час нересту. В нерестових косяках, які складаються переважно з однакових за розмірами особин, їх буває по кілька десятків. Часто вони зосереджуються на місцях постійного літнього перебування, а в гірських річках можуть підніматись угору по річці до висоти 400—500 м над рівнем моря, тобто в місця, де живе форель.

Місцями нересту є ділянки річок з кам'янистим дном, швидкою течією і завглибшки до 1,2 м. Це здебільшого перекати. Першими на нерестовищах з'являються самці, де перебувають три — п'ять днів до приходу самок. Нерест відбувається при температурі води +15...+ 16°С. Ікра спочатку приклеюється до каменів, а потім змивається водою і заноситься під камені, де інкубується. Нерест триває із середини травня до середини червня. Ікру самки відкладають окремими порціями, тому в зрілих яєчниках виявляється кілька груп ікринок: оранжеві — діаметром 2—2,6 мм, світло-жовті — 1—1,7 мм і прозорі — діаметром від 0,5 до 0,85 мм. Є ще безліч мікроскопічних ікринок діаметром 0,1—0,2 мм, які, очевидно, дозрівають пізніше.

Росте досить інтенсивно. Наприклад, у річках Закарпаття щорічні прирости її становлять 7—9 см. У трирічному віці довжина тіла іноді досягає понад 30 см, а на сьомому-восьмому році життя — 50—60 см, маса — 3 кг.

Марена — риба швидкотекучих вод. У водоймах із зарегульованим стоком вона зникає. Об'єктом промислу вона буває рідко, проте рибалки досить часто полюють на цю обережну і швидку рибу.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України