gototopgototop

Карась сріблястий (Carassius gibelio )

Карась

Наразі статус карася сріблястого у Європі є дискусійним. Існують теорії, що певна частина тих риб, що прийнято називати карасем сріблястим, була або дуже давно завезена, або є аборигенною для цієї частини світу. Але поштовхом до повсюдного поширення, безперечно, слугувала інтродукція у 60-ті роки ХХ ст. у водойми Європи з басейну ріки Амур . Після чого карась сріблястий витіснив з багатьох водойм карася звичайного (Carassius carassius). Зараз ареал карася сріблястого охоплює басейни Дунаю , Дніпра , Прута , Волги ,  озера сибірських річок до Колими включно, басейн Амура, річки Приморя, озера Сахаліну, водойми Китаю та Кореї. Карась сріблястий завезений у Північну Америку, до ставків Західної Європи, Таіланду, Індії .

Будова: За морфологією дуже схожий на карася звичайного, але відрізняється темною черевною оболонкою і крупними зубчиками на останніх нерозгалужених променях спинного і анального плавців, що не доходять до основи плавця. Ці промені тверді й потовщені. В бічній лінії 28-34 лусок. Перша зяброва дуга має 44-56 тичинок. Глоткові зуби однорядні, 4-4. Вусики відсутні. Спинний плавець довгий.

Спосіб життя: Тривалість життя до 12 років. Живуть у річках, ставках, озерах, канавах. Невимогливі до якості води, може жити у дуже замулених водоймах з низьким вмістом кисню у воді, навіть у болотах. Можуть занурюватись у мул та переносити нетривале пересихання водойми, залишаються живими при промерзанні водойми. Всеїдна риба, живиться водоростями , детритом , планктоном , безхребетними . Взимку занурюються у мул, де залишаються нерухомими доки не розтане лід. У деяких водоймах півдня України не припиняють активно харчуватись всю зиму під льодовим покривом.

Розмноження: В окремих популяціях сріблястого карася спостерігається незвичайне співвідношення статей. Самці або відсутні зовсім, або їх у 4 — 6 разів менше за самиць. В інших популяціях самці та самиці зустрічаються у рівній кількості. При цьому самиці одностатевих популяцій, які мають потрійний набір хромосом, тобто триплоїдні, розмножуються за допомогою самців інших коропових риб (коропа , лина , карася звичайного). При цьому спермій, який потрапляє до яйцеклітини не запліднює її, а лише стимулює подальший розвиток. Внаслідок цього народжуються лише самиці карася, які нічим не відрізняються від материнських організмів. Це не партеногенез , оскільки незапліднена ікра  не розвивається та гине. Такий спосіб розмноження називають гіногенезом . Вважається, що триплоїдний карась сріблястий або аборигенний для Європи, або завезений дуже давно. Двостатеві популяції частіше за все диплоїдні, тобто мають нормальний подвійний набір хромосом. Скоріше за все, саме диплоїдний двостатевий карась сріблястий був завезений в другій половині ХХст. з Далекого Сходу і витіснив, шляхом гібридизації, карася звичайного.

Нерест: починається з середини травня ,порційний, проходить до 3 разів на рік. Плодючість самиць сягає 160 — 400 тисяч ікринок. Статевої зрілості самиці досягають на 3 — 4 році життя.

Ловля: Ловити карася як правило починають з початку травня, але справжній кльов починаеться після нересту ( кінець травня, початок червня ).

Для ловлі карася підійде звичайна поплавочна вудка довжиною 3-4 м, головне щоб була легка, котушки ставлять інерційні та безінерційні, все залежить від смаку риболова та того на яку відстань ви плануєте закидати снасть. Жилка має бути завтовшки 0.25-0,30 мм, гачок номер 4 або 6, повідок 0,15 мм, поплавок бажано легкий, щоб був дуже чутливий. Найкраща насадка на карася гнойовий черв'як ,але оскільки, карась не є дуже вибагливою рибою, то так само добре ловиться і на різні види тіста, мастирку, картоплю, горох, опариша, мотиля та і на звичайний м'якиш хліба, як без добавок так і з ними (анісові краплі тощо). Як правило найкраще карась бере з 5-ї до 10-ї ранку і з 7-ї вечора аж до темна. Місце для ловлі вибирають взалежності від умов, але бажано поблизу заростів очерету, кропивки, ряски, на глибинах з перепадами 1-2 метри. Покльовки в карася різні, невеликий карась може довго дзьобати наживку, хитати поплавок з боку в бік, припіднімати трішки поплавець, в такому разі як правило потрібно підсікати. Більш крупні екземпляри як правило, зразу виложують або ведуть в бік поплавок, але тут також можуть бути виключення коли риба не голодна. Для більшої вірогідності улову не буде зайвим з вечора перед рибалкою прикормити місце, де ви збираєтесь ловити. Найкраще для цього підійде макуха або комбікорм, також зараз в продажі є багато видів різних привад та підкормок що також дають непоганий результат.

Хоча карась і слабший при вивуджувані ніж короп, але екземпляри вагою від 500-ста грам досить таки відчутно опираються при їх вивуджуванні, і часто буває, що зриваються з гачка. Щоб зменшити вірогідність зриву не зайвим буде прихопити з собою підсак.

Не потрібно розчаровуватись коли ви приїхали на невелику водойму за карасем, на якій ніби і клює добре, і насадки різні чіпляєте, а ловиться один мальок, хоча страшенно кортить упіймати екземпляр по крупніше. Уся справа в тому, що скоріше за все більших карасиків в цій водоймі просто не має, оскільки, у водоймах де чисельність карася велика, а кормова база обмежена, карась має тенденцію до здрібніння і доростає лише до певних розмірів.


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України