gototopgototop

alt

Серед риб родини коропових тільки в представників роду гольян бічна лінія майже непомітна або переривчаста. У наших водоймах цей рід представлений гольяном озерним, поширення якого обмежене слабопроточними водоймами верхньої й середньої течії Дніпра, і гольяном звичайним, який живе в невеликих річках з чистою водою і досить швидкою течією в басейнах Дністра, Дунаю, у деяких притоках Дніпра та в Криму.

Тіло високе, сплюснуте з боків. Хвостове стебло коротше від найбільшої висоти тіла. Рот кінцевий. Верхівки всіх плавців заокруглені. Спинний плавець високий, його основа лежить між умовними вертикалями від кінця основи черевних плавців і початку основи анального плавця. Верхня частина тіла темно-зелена, боки золотисто-жовті з дрібними чітко окресленими темними плямами, черево сріблясте. Спинний і хвостовий плавці сірувато-жовті, грудні, черевні та анальний — жовто-рожеві.

Живе в невеликих озерах як у проточних, так і в замкнутих. Обирає найбільш зарослі ділянки. Витримує високомінералізовану воду й нестачу кисню. Живе переважно в придонних шарах води, наближаючись іноді до берегів. Улітку, коли дуже жарко, піднімається до поверхні води. Але особливо чисельні табуни його наближаються до берегів під час нересту у кінці травня.

Починає розмножуватись на другому році життя. Ікру відкладає окремими порціями, тому нерест триває два-два з половиною місяці. Плодючість зростає із збільшенням розмірів риби і становить від кількох сотень до 3 тис. ікринок.

Об'єктами живлення є комахи, їхні личинки, черв'яки, рачки, ікра риб і земноводних. Росте повільно, досягаючи в трирічному віці довжини тіла не більш як 7 см і маси до 6 г. Чисельність цього виду невелика. Його ареал зменшується внаслідок осушення боліт і заплав річок.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України