gototopgototop

alt

Серед представників роду ялець, який також належить до родини коропових, найвідомішими й найціннішими є головень і в'язь, менш відомими й малоцінними — ялець, ялець-андруга та бобирець. З останніх трьох видів ялець живе в басейнах майже всіх річок України, тоді як ялець-андруга — у річках Закарпаття, бобирець — у пониззях Дніпра, Південного Бугу та деяких річок Азовського моря. Ці риби не бувають великих розмірів.

У головня широколоба голова з чітко окресленим великим ротом і красиве циліндричне тіло, вкрите великою лускою. Спинний та анальний плавці злегка заокруглені, хвостовий плавець виїмчастий. Товста спина зелено-чорна, боки сріблясто-жовті. Спинний і хвостовий плавці темно-сині, грудні, черевні та анальний плавці оранжеві. У теплу пору року живе там, де є піщані та піщано-галькові перекати, уступи з глинястим дном, що межують із спокійними плесами, де він може завжди заховатись. Його можна побачити за великими корчами, каменями, поблизу кущів, що нависли над водою, а також під крутими берегами. Це — житель річок з чистою, багатою на кисень водою. Не живе в пониззях великих річок, водосховищах із сповільненою течією та в озерах.

Молоді особини тримаються табунами, дорослі — переважно поодинці. У табуни збирається в період розмноження. Для цього плідники гуртуються на ділянках річок із швидкою течією, де кам'янисте, піщано-галькове дно. Температура води в цей час не нижча від 15 °С. Ікру самки відкладають на глибині 0,30—0,50 м. Нерест порційний. У самок з верхньої течії Дністра, довжина яких 22—37 см, виявлено від 9,7 тис. до 52,4 тис. ікринок. Через три — сім діб з ікринок викльовуються личинки.

Всеїдна риба. Живиться нитчастими водоростями, стеблами й листками рослин, рибою (бичками, верховодками, пічкурами та ін.), молюсками, черв'яками, раками.

Молоді риби поповнюють свій раціон рачками, личинками комах, а також комахами, що падають на поверхню води з прибережних дерев та заносяться вітром.

У перші три роки життя росте найінтенсивніше, пізніше річні прирости зменшуються. У передгірських ділянках річок росте краще, ніж у гірських, що пов'язане, мабуть, з температурою у водоймах та інтенсивністю живлення.

Це цінна риба, але рідко чисельність її досягає промислового обсягу. Найчастіше головень є об'єктом спортивного та любительського лову. Збільшенню кількості цієї риби сприяють заходи щодо зменшення забруднення річок та їх зарегулювання.

Література: А.Я. Щербуха "Риби наших водойм"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України