gototopgototop

Хвощ польовий

Хвощ польовий

Багаторічна кореневищна рослина членистої і симетричної будови. Стебло і гілочки кільчасті, дещо порожнисті. Замість листків у вузлах на стеблі і гілочках є кільця з редукованих лускатих зубчиків, які знизу зростаються, утворюючи піхву, що охоплює стебло. Пагони двох типів. У квітні-травні першими з’являються соковиті безхлорофільні рожевувато-бурі спороносні пагони з великими піхвами, без гілочок, іноді (наприкінці вегетації) з маленькими гілочками в окремих вузлах.

На верхівці спороносних пагонів розвиваються стробіли, на осі яких містяться щитки. На боці щитків, звернених до осі, є по 5-6 спорангіїв зі спорами. Після розсіювання спор спороносні пагони засихають, а з того самого кореневища виростають літні пагони: зелені і гіллясті, жорсткі від наявності в них солей кремнієвої кислоти. Спороносять у квітні-травні. Гаметофіт має вигляд дрібненької (лише декілька міліметрів) зеленої пластинки; недовговічний.

Хвощ польовий росте на полях, у світлих лісах, чагарниках, по канавах, кручах, уздовж доріг по всій лісовій і лісостеповій зонах, рідше в степовій зоні і Криму. Злісний бур’ян, показник кислих грунтів. Рослина лікарська, фарбувальна, їстівна (їдять кореневищні бульби і молоді пагони). Значна домішка хвоща у сіні може спричинити отруєння худоби.

Латинська назва утворена від латинських слів, що в перекладі означають «кінь», «щетинка» (очевидно, за схожість рослин із кінською щетиною) та «польовий».

Предки хвощів — велетенські рослини — були дуже поширені в давні часи, їхні рештки перетворилися на кам’яне вугілля.

В Україні — 11 видів хвощів.

Equisetum arvense 1

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України