gototopgototop

Дуб звичайний (Родина букові)

Дуб звичайний

Дуб — цей патріарх наших лісів — могутнє дерево, 20-40 метрів заввишки, з міцними гілками й товстим стовбуром, з темно-сірою тріщинуватою корою.  Вік дуба може досягати 1000 і більше років. Він є важливою лісоутворюючою  та декоративною породою. Дубові ліси називають дібровами. Росте дуб і в мішаних лісах. У нашій країні налічується близько 20 видів дуба.

Найпоширеніший з них — дуб черешчатий. Корінь потужний, широко розгалужений; крона — добре розвинена, розкидиста. Кора в молодих пагонів гладка, ледве опушена, оливково-бура, у старих — сіро-бура, у тріщинах. Навесні дуб розпускається пізно, одним з останніх серед листопадних дерев.

Листки дуба перистолопатеві, видовжено-оберненояйцевидні, чергові. Квітки невиразні, одностатеві. Тичинкові квітки зібрані в пониклі сережки, маточкові — по 2-5 у пазухах верхніх листків. Цвіте у травні, запилюється комахами. Плід — білувато-коричневий горіх (жолудь), що знаходиться у блюдцеподібній мисочці. Жолуді дозрівають на кінець вересня — початок жовтня. Жолуді не переносять висихання, втрата навіть невеликої частини води призводить до їх загибелі.

Дуб росте в лісовій і степовій зоні Європи. У давнину майже половину лісів Європи становили діброви, тепер же дубових лісів близько 3 % всіх лісів Європи. Часто домінує в складі змішаних лісів. Утворює часті насадження або росте в суміші з іншими породами майже по всій території України (у степу — головним чином по долинах річок). Дуб важко переносить холодний і вологий клімат, тоді як на півдні він розвивається краще.

Дуб має дуже красиву, міцну та щільну деревину. У медицині використовують кору дуба (з молодих дерев), відваром якої лікують багато хвороб. Дубова кора і деревина дуба місять багато танідів і є сировиною для дубильно-екстрактової промисловості.  Дуб звичайний використовується як джерело деревинної і фарбувальної сировини, як фітонцидна, харчова, медоносна, кормова, декоративна і фітомеліоративна рослина.  Дерево дуба використовується в суднобудуванні, меблевій промисловості, для виробництва паркету, шахтних і гідротехнічних споруджень, для виготовлення ободів, полозків, фанери, токарських і різьблених виробів, деталей кінних візків (голобель, коліс). Особливо цінується «морений дуб» — стовбури дерев, що пролежали на дні озер або рік багато років. Така деревина стає незвичайно міцною і має майже чорний колір. Для дубильної промисловості найкращою вважається кора дуба у віці 15–20 років. Оскільки кора є гарним дубителем, її використовують безпосередньо як дубильний матеріал, а з дерева роблять дубильні екстракти. Деревина дуба не має особливого запаху, з неї виготовляють бочки для вина, пива, спирту, оцту, масла.

Дуб звичайний — весняний пилконіс. Бджоли збирають на ньому багато високопоживного пилку, в окремі роки з жіночих квіток збирають нектар. Але на дубі часто з’являються медвяна роса і падь. У місцях, де дуб займає великі площі, бджоли збирають багато медвяної роси і паді, з яких виробляють непридатний для зимового поїдання мед. Щоб уникнути масової загибелі бджіл під час зимівлі такий мед відкачують.

Листя дубу містять пігмент кверцитин, яким, залежно від концентрації, фарбується вовна і вироби з неї в жовтий, зелений, зеленувато-жовтий, коричневий і чорний кольори.

Жолуді дуба є високопоживним кормом для диких тварин і домашніх свиней. Однак, відомі випадки отруєння жолудями (особливо зеленими) інших свійських тварин. Жолудеве борошно годиться також у їжу людині.

Як декоративну рослину дуб звичайний широко використовують при створенні приміських гаїв, алей та насаджень у парках і лісопарках. Виведено також декоративні форми.

Останнім часом дуби часто страждають від кислотних дощів, що призводить до їхнього засихання та уражаються весною травневими хрущами.

Дуб

Література: Ю.Я. Єнін "Рослини наших лісів", http://www.provisor.com.ua/archive/2008/N07/hush_dub78.php?part_code=68&art_code=6512


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України