gototopgototop

 

ОСИКА(Populus tremula)

Осика

Високе струнке дерево (20-30 м заввишки) з заокруглою кроною і циліндричним стовбуром, укритим гладенькою світло-зеленою корою. У старих дерев кора в нижній частині чорна, глибокотріщинувата. Молоді пагони бурі, зазвичай голі, блискучі, бруньки клейкі, загострені. Листки ( 3-7 см завдовжки ) чергові, округлі або округло-яйцеподібні, виїмчасто-зубчасті, шкірясті, знизу сизуваті. Черешки довгі, сплюснуті, голі. Плід-коробочка, видовжено-конічна ( до 7мм завдовжки ), відкривається двома стулками. Насіння дрібне, має чубок з сріблястих волосків.

Росте осика як домішка у хвойних, хвойно-листяних і листяних лісах. Зрідка утворює чисті деревостани у похідних формах лісостанів. Морозостійка, світлолюбива рослина. Цвіте у березні-квітні. Поширена по всій Україні. До 90х років займала 1,2% площі державого лісового фонду України, на данний момент  точні данні не відомі.

Практичне використання. Деревинна, плетивна, медоносна, лікарська, танідоносна, фарбувальна, декоративна, фітомеліоративна та кормова рослина.

Деревина осики - прекрасна сировина для целюлозно-паперової промисловості, і один з найкращих матеріалів для отримання штучного шовку. Використовується в сірниковій промисловості ( горить безчадним полумям), для виготовлення фанери, бочок, лиж, ночов, вуликів тощо. Встановлено, що вироби з осикових дошок не потребують фарбування, чим довше вони лежать у сухому місті, тим стають міцнішими. Деревину осики можна фарбувати в будьякий колір, як і бавовняну тканину. Вона легко вбирає полімери і стає внаслідок цього наче новим матеріалом-деревом-пластмасою.

Чубки насіння населення нерідко використовуе як набивний матеріал , але якість його погана. Рано навесні осика мае багато пилку і клею, але за наявності інших пилконосів бджоли не охоче її відвідують. На листі осики часто з′являється падь.

У народній медицині часто використовують кору як жаропонижуючий засіб ( вона містить саліцин ), бруньки від проносу, дезентерії та ломоти, здебільшого простудної, сік з кухонною сіллю - від зубного болю, а також при укусах змій.

Спиртовий екстракт з бруньок осики є бактерецидним засобом проти золотистого стафілокока, бактерій кишково-тифозної групи тощо. Кору застосовують, крім того, від лихоманки,захворюваннь сечового міхура, при гіпертрофії передміхурової залози, хронічному циститі, геморої, подагрі, ревматизмі; зовнішньо - при опіках і виразках. У ветеринарії молоді пагони використовують для вигнання круглих червів у дрібної рогатої худоби.

Кора і молоді листки дають жовту і зелені фарби. Доведено, що з кори осики можна виділити жирні кислоти, ефіри, гліцерин, спирт та інші речовини.

Шляхом селекції виведені форми осики стійкі проти серцевинної гнилі, невибагливі до родючості грунту. Як декоративну  рслину осику рекомендують у зеленому будівництві для великих груп та масивів у парках і лісопарках. Вона витримуе ущільнення грунту і невелике засолення, досить добре переносить умови міста. Має красиві декоративні форми - плакучу й пірамідальну.

Осику використовують в лісомеліоративних насадженнях на грунтах з достатнім зволоженням. У лісостепу її вводять в прияружні смуги, а також для заліснення берегів рік та водойм.

Матеріал взято: ДАРИ ЛІСІВ, Київ, вид. " Урожай", 1979р.

Осика... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України