gototopgototop

Родина частухові

Стрілолист стрілолистий

Багаторічна рослина з тонким корінням до 10 см завдовжки і підземними довгими пагонами (25-50 см завдовжки і 0,5 см завтовшки) з бульбоподібними потовщеннями на кінцях. Стебло безлисте, тригранне, з суцвіттям на верхівці. Листки в прикореневій розетці: надводні листки і ті, що плавають на воді, зазвичай зі стрілоподібними при основі платівками; листки, занурені у воду — довгасто-ланцетні. Суцвіття — китицеподібне. Квітки в тричленних кільцях (мутовках), одностатеві, у нижніх мутовках (кільцях) — маточкові, розташовані вище — тичинкові. Оцвітина складається з 6 листочків. Чашолистки зеленуваті, залишаються при плодах; пелюстки білі, при основі рожевуваті або фіолетові, округлої форми, до 1,5 см завдовжки. Тичинок багато, вони з темно-фіолетовими пиляками; маточок також багато. Плід — багатогорішок. Цвіте у червні-серпні. Росте на берегах річок, озер, ставків біля самої води і у воді на мілководді (не глибше 80 см) по всій Україні, крім Криму.

Латинська назва походить від латинського слова, що перекладається як «стріла». Рослина отримала таку назву завдяки формі листків.

Квіти розкриваються неодночасно: нижні (маточкові) розцвітають першими, а верхні (тичинкові) — пізніше. Тому самозапилення неможливе. Кожна квітка цвіте 3-5 днів. Насіння після дозрівання якийсь час плаває на поверхні води і розноситься течією на далекі відстані. Найчастіше розмножується вегетативно за допомогою столонів і бульб, причому деякі бульби можуть тривалий час перебувати у стані спокою і лише через 2-3 роки прорости.

Стрілолист стрілолистий дуже чутливий до зміни рівня води: причому при частому його коливанні розвивається масово. Рослина декоративна, культивується в деяких країнах, виведені сорти з махровими квітками. Бульби можна використовувати в їжу. Цінується стрілолист і як пергоніс, тобто його пилок збирають бджоли і виробляють з нього пергу.

В Україні — 4 види стрілолисту.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України