gototopgototop

Родина губоцвіті

Собача кропива п’ятилопатева

Багаторічна рослина 50-80 (100) см заввишки, густоопушена, з прямостоячим 4-гранним стеблом і супротивними листками; нижні листки 5-лопатеві; верхні — 3-лопатеві. Квітки неправильні, дрібні, сидять кільцями, зібраними на кінцях пагонів. Віночок двогубий, біло-рожевий, зовні волохатий. Чашечка з п’ятьма колючими зубцями. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часток. Цвіте у червні-вересні. Росте на засмічених місцях, уздовж доріг, у садах, на пасовищах, перелогах, городах по всій Україні.

Латинська назва утворена від грецьких слів, що означають «хвіст» і «лев», та латинських слів — «п’ять» і «лопатевий» (відображає особливості будови нижніх листків рослини). Українська назва пов’язана з тим, що зовні рослина схожа на кропиву дводомну. Російська назва точніша, бо відображає характерні умови місцезростання виду.

На нижній губі віночка є жовта пляма — дороговказ для бджіл, які прилітають за нектаром і запилюють при цьому рослину.

Цінна лікарська рослина, лікувальні властивості якої були відомі ще лікарям середньовіччя, але широкого застосування у медицині рослина набула тільки в ХХ ст., коли експериментально було доведено, що препарати з неї у 3-4 рази ефективніші, ніж з валеріани лікарської.

У насінні собачої кропиви міститься до 30% висихаючої жирної олії, яку використовують для технічних потреб. А луб’яні волокна її стебла схожі на луб’яні волокна рамі — рослини, яку в країнах Південно-Східної Азії використовують для виготовлення тканин. Добра медоносна рослина.

В Україні — 3 види собачої кропиви.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України