gototopgototop

Родина рогозові

Рогіз

Багаторічна водяна рослини з повзучим кореневищем. Надземні стебла — до 2 м заввишки, вкриті листками. Листки дуже довгі, лінійно-мечоподібні, з великими повітряними камерами. У стеблах і листках багато провідних пучків. Від кореневища відходять тонкі корені: спрямовані вгору йдуть у воду і вбирають з неї поживні речовини, воду і кисень; занурені в мул — відіграють роль опори і також вбирають з мулу поживні речовини.  Квітки дрібні, одностатеві, зібрані в густі, циліндричні бурі або чорно-бурі суцвіття-початки. У нижній частині суцвіття — маточкові квітки; у верхній — тичинкові. Квітки біля основи оточені довгими волосками. Тичинкові квітки мають три тичинки, маточкові — одну маточку, що підіймається на довгій ніжці. Плід — сухий, горіхоподібний. Цвіте в червні-липні. Росте на берегах озер, ставків, у неглибоких водоймах, малих річках з повільною течією по всій Україні.

Латинську назву утворено від грецького слова, що означає «дим», «палити» (за кольором темних, ніби обгорілих суцвіть), та від латинського слова — «вузьколистий» (за формою листків).

Рогіз — вітрозапильна рослина. Плоди також поширюються вітром. Цьому сприяють пучки волосків біля основи плодів. Завдяки ним рослина може поширюватися і водою: волоски дають змогу плодам утримуватися на поверхні води до трьох днів.

Поширений по всій земній кулі. Викопні рештки рогозу відомі з міоцену. З давніх часів рослину використовують для різноманітних потреб. З листків виготовляють рибальські снасті, кошики, мати тощо.

В Україні 10 видів рогозу.

Рогіз

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України