gototopgototop

Родина первоцвіті

Первоцвіт весняний

 

Навесні мішані ліси, чагарники та галявини прикрашають граціозні рослинки первоцвіту весняного, що поодиноко ростуть серед трав’яного покриву. Безлисті квітконосні стебла їх увінчані зонтиковидними суцвіттями, листки зібрані в прикореневу розетку. Оригінальну будову мають і листки, і квітки цієї рослини Листки досить великі, довгасто-яйцевидні, з зарубчасто-виїмчастим краєм, зморшкуваті. Квітки пониклі, з блідо-зеленою, здутою при плодах чашечкою, з яскраво-жовтим лійковидним віночком.

Після цвітіння рослини листки прикореневої розетки збільшуються до 20 см. Вони різко звужені в крилатий черешок і розміщені так, що вода по них стікає до кореневища, яке щороку дає нові пагони. У квіток цікаве пристосування до перехресного запилення: одні з них мають коротку маточку і довші тичинки, інші — навпаки. Відвідавши квітку з довшими тичинками, комаха вимазується пилком, а потрапивши на квітку з довгою маточкою, торкається пилком її приймочки.

Первоцвіт весняний ціниться як важлива лікарська рослина. З лікувальною метою використовують кореневища, листки та квітки. Первоцвіт багатий на вітаміни; з нього можна готувати салати, супи, борщі. Навесні допоможе задовольнити потребу у вітамінах — два листки замінюють добову норму вітаміну С. Використовують як відхаркувальний засіб при захворюваннях легень і легеневих шляхів. Добра медоносна і декоративна рослина.

Рослина звичайна для лісостепових і лісових районів, у Прикарпатті трапляється зрідка; у північно-східних районах Степу проходить східна межа поширення цього виду.

У високогір’ї Карпат на скелях гір росте первоцвіт дрібний — багаторічна рослина 2-7 см заввишки, зі шкірястими клиноподібними листками і рожевими квітками та первоцвіт борошнистий — багаторічна рослина, 5-20 см заввишки з рожево-фіолетовими квітками. Ці рідкісні види занесено до Червоної книги України і взято під охорону.

В Україні 9 видів первоцвіту.

Література: Ю.Я. Єнін "Рослини наших лісів", С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України", Л.С. Панова, В.В. Протопова "Весняні рослини"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України