gototopgototop

Родина лататтєві

Глечики жовті

Багаторічна водяна рослина з товстим кореневищем, на якому є рубці — листкові сліди. Плаваючі листки серцеподібно-овальні, з довгими тригранними черешками, що відходять від кореневища. Крім шкірястих плаваючих листків є підводні — ніжні й тонкі. Квітки на довгих квітконосах лежать на поверхні води. Чашечка складається з 5 м’ясистих округлих яскраво-жовтих чашолистків і нагадує віночок. Зісподу чашолистки зеленуваті. Численні пелюстки жовті, набагато дрібніші за чашолистки, округлі, з медовою ямкою із зовнішнього боку. Тичинки з розширеними блідо-жовтими нитками і темнішими пиляками утворюють кільце навколо глечикоподібної маточки, яка має короткий стовпчик і зірчасту приймочку; плід ягодоподібний. Цвіте з кінця травня до вересня. Росте у стоячих із повільною течією водоймах по всій Україні, крім Криму.

Латинська назва утворюється від арабського слова «німф» та латинського «жовтий». Українська і російська назви, очевидно, пов’язані з формою маточки. Квітки глечиків на ніч у воду не занурюються. Маточки достигають раніше від тичинок, тому самозапилення не відбувається. Плоди достигають над водою, розпадаються на частки і розносяться водою. Листки живуть 20-35 днів; підводні — хвилясті з країв; щороку відмирають. Навесні з бруньок, що є на кореневищі, розвиваються нові листки і квітки.

Належить до лікарських рослин. Використовують кореневища. Виготовлений з нього препарат (лютенурин) призначають при отитах, для лікування трихомонозів тощо. Належить до зникаючих рослин і потребує охорони.

В Україні — один вид глечиків.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України