gototopgototop

Деревій звичайний (Родина айстрові)

Деревій звичайний

Багаторічна волосисто-опушена рослина 20-40 (60) см заввишки, з кореневищем. Стебло прямостояче або висхідне, вгорі розгалужене. Листки перисторозсічені. Квітки зібрані у дрібні кошики (до 0,5 см у діаметрі), з яких утворюються щільні щиткоподібні суцвіття. Крайових язичкових квіток 5, вони маточкові, білі або рожево-лілуваті; серединних трубчастих квіток багато, вони двостатеві, жовті. Листочки-обгортки з плівчастою облямівкою. Плід — сплюснута двогранна сім’янка без чубка. Цвіте з травня до осені. Росте на луках, полях, схилах, узліссях, у чагарниках, уздовж доріг по всій Україні.

Латинська назва утворена від імені міфічного героя Ахілла, який, як вважають, першим використав цю рослину для лікування, та від грецьких слів, що означають «тисяча» і «листок». Звідси і російська назва рослини. Українська назва, мабуть, пов’язана з наявністю дубильних речовин.

Деревій належить до рослин, які утворюють та звані «відьмині кільця». Його кореневища радіусами відходять від материнської рослини і на відстані 15-20 см дають початок новим.

Деревій як цінна лікарська рослина відомий ще з глибокої давнини. Має кровоспинну дію, посилює секреторну діяльність шлунка, збільшує жовчовиділення, підвищує діурез тощо. Ефірну олію з деревію використовують у парфумерії. Концентрований настій цієї рослини — ефективний засіб для боротьби з попелицями, трипсами, щитівками, павутинним кліщиком тощо. Використовується у ветеринарії.

В Україні — 27 видів деревію. З них деревій голий росте тільки в заповіднику Кам’яні могили. Цей вид підлягає суворій охороні, його занесено до Червоної книги України та Європейського Червоного списку.

Деревій звичайний


Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України