gototopgototop

Буркун лікарський (Родина бобові)

Буркун лікарський

Дворічна, висока, розгалужена рослина зі стрижневою кореневою системою і черговими трійчастими листками. З пазух листків виходять гілки з довгими витонченими китицями дрібних квіток. Квітки двостатеві, неправильні: пелюстки жовті. Біля основи листка два шилоподібні прилистки. Плід — овальний, однонасінний біб. Цвіте в червні-вересні. Росте на перелогах, схилах, уздовж доріг, на пустищах, засмічених місцях, у ярах, на межах, у канавах, на парових полях по всій Україні.

Латинську назву роду утворено від слів, одне з яких означає «мед», інше — римську назву конюшини.

Рослина зі своєрідним запахом, причому цікаво, що буркун тим краще пахне, чим на біднішому грунті росте. Квітки запилюються джмелями й бджолами, які і в негоду знаходять у квітках буркуну нектар і пилок. Сідаючи на човник, комаха відгинає його вниз. При цьому з човника висуваються тичинки і вимазують пилком черевце комахи. Коли вона сідає на іншу квітку, маточка, що розміщена перед пиляками, торкається приймочкою черевця, і квітка запилюється. Листки буркуну присмерком або перед дощем піднімаються догори і складаються. Це сприяє зменшенню випромінювання внутрішнього тепла рослини.

Буркун — цінна харчова, медоносна, ефіроолійна, і лікарська рослина (має відхаркувальні, болезаспокійливі, вітрогінні властивості тощо). Використовують його також для боротьби з міллю, яку відлякує запах рослини.

В Україні 10 видів буркуну.

Буркун лікарський

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України