gototopgototop

Спориш звичайний (Родина гречкові)

Спориш звичайний (Родина гречкові)

Багаторічна рослина з добре розвиненою стрижневою кореневою системою і лежачими та висхідними, дуже розгалуженими, густо вкритими листками стеблами 15-40 см заввишки. Листки чергові, еліптичні, рідше вузькодовгасті, з коротким черешком і сріблясто-білими плівчастими прилистками. Розширення черешка (розтруб) має 6-8 жилок. Квітки дрібні, двостатеві, сидять по 2-5 у пазухах листків. Оцвітина проста, 5-роздільна, віночкоподібна, білого кольору. Тичинок 8; маточка  одна з трьома стовпчиками. Плід — дрібненький, вузькотригранний горіх. Цвіте з кінця травня до осені. Росте на засмічених відкритих місцях, вигонах, вулицях, уздовж доріг по всій Україні.

Латинська назва утворена від грецьких слів, що означають «багато» і «кут» (названо так через численні згини сланкого стебла), та латинського «пташиний». Рослина дуже мінлива. У добре зволожених місцях стебла переважно висхідні, густо вкриті листками, а на вигонах чи пасовищах, узбіччях доріг, тобто там, де грунт ущільнений, стебла споришу притиснуті до землі, розходяться в усі боки, листки стають дрібнішими.

Спориш пристосований до витоптування, відновлюється самосівом. Поширюється насінням, яке прилипає до ніг тварин і людей, коліс машин тощо. Кормова рослина, що дає значну зелену масу, особливо цінну для птахів і великої рогатої худоби. Підвищує надої молока і поліпшує його смак. Останнім часом спориш рекомендують як пасовищну рослину, також висівають на аеродромах, стадіонах тощо. З коренів одержують синю фарбу. Цінна лікарська рослина (підвищує здатність крові до зсідання, перешкоджає утворенню сечових каменів, підвищує діурез тощо).

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України