gototopgototop

Волошка синя (Родина айстрові)

Волошка синя (Родина айстрові)

Однорічна рослина 30-60 (100) см заввишки. Стебло прямостояче, від середини розгалужене, клочкувато-павутинисте. Листки цілісні, лінійні. Квітки зібрані у кошики, що розташовуються на верхівці головного пагона та його розгалужень. Крайові квітки лійкоподібні, неплідні, сині; серединні — нитчасті, двостатеві, фіолетово-сині. Листочки-обгортки по краю війчасті. Плід — сім’янка з короткими щетинками. Цвіте з червня до осені. Росте на полях, уздовж доріг і посівів по всій Україні.

Запилюється комахами. Стовпчик маточки міститься під тичинками, що зрослися в трубку. Тичинки дуже чутливі: достатньо комасі доторкнутися до них, як вони скорочуються й опускаються вниз, натискаючи на маточку, яка виштовхує з них пилок. Він потрапляє на комаху, котра й переносить його на іншу рослину.

Латинська назва утворена від імені міфічної істоти, кентавра Хірона, який, за грецькою міфологією, вважався найкращим з лікарів і використовував цю рослину для лікування, та латинського слова, що означає «синій», «темно-блакитний» (за кольором квіток).

Розмножується насінням, схожість його зберігається до 10 років. Ось чому волошка синя нерідко є злісним бур’яном. Рослина має цікаве пристосування до поширення плодів: сім’янки волошки без чубка, але щетинки дуже гігроскопічні. Під час дощу або коли випадає роса вони стискаються, а висихаючи, розправляються і відсовуються від материнської рослини.

Використовують у медицині (лише крайові квітки) як сечогінний, протизапальний, дезінфікуючий, і жовчогінний засіб. Волошка синя — одна з улюблених декоративних рослин. Добрий медонос.

В Україні — 77 видів волошки, серед них є чимало багаторічних.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України