gototopgototop

Конвалія звичайна (Родина лілійні)

Конвалія звичайна

Мабуть, не має людини, байдужої до весняної лісової квітки — конвалії. Зацвітає конвалія у другій половині квітня — на початку травня. Рослина багаторічна, має кореневище з горизонтальними і вертикальними пагонами, завдяки чому займає велику площу. Листки трьох видів: нижні — лускаті, із замкнутими піхвами, вище розміщується ще один — лускоподібний, ланцетної форми, а ще вище — два великих темно-зелених еліптичних листки. Квітконіс виходить з пазухи верхнього лускатого листка. Піхви всіх листків охоплюють одна одну і утворюють несправжнє надземне стебло. На верхівці безлистого квітконосу на вигнутих квітконіжках сидять пониклі квітки, які внаслідок спірального скручення квітконоса утворюють однобоку китицю. Оцвітина дзвоникувата, шестичленна, тичинок 6, маточка 1, з тригранною приймочкою. Цвітіння триває 2-3 тижні.  Квіти мають приємний аромат, який приваблює комах-запилювачів. Улітку визрівають плоди — червоні кулясті ягоди.

Росте по хвойних і листяних лісах, чагарниках, узліссях, переважно на вологих грунтах. Розмножується насінням і кореневищами. З насіння зацвітає на сьомий рік. Поширена по всій Україні, але в Степу трапляється зрідка. Цінна лікарська рослина, що використовується для лікування серцевих захворювань. Для виготовлення ліків використовують її квітки, рідше листя і кореневища.

Навесні конвалію масово збирають у букети, що призводить до знищення рослини. Вона потребує бережного використання, а подекуди — охорони. Зарості з багатьох рослин, що утворює конвалія, під землею з’єднані між собою кореневищами, тому часто ушкодження частини такого кореневища призводить до загибелі всіх рослин.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України" , Л.С. Панова, В.В. Протопова "Весняні рослини", Ю.Я. Єнін "Рослини наших лісів"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України