gototopgototop

Купина запашна (Родина лілійні)

Купина запашна

Купину запашну можна знайти в лісі у травні. Її білі, з тонким ароматом квітки звисають уздовж дуговидно-зігнутого стебла, мов дзвіночки. Розміщуються вони по 1-2 в пазухах листків.

Квітки правильні, зі зрослопелюстковою трубчастою оцвітиною, у якої по краю зеленуваті рубці. Тичинок 6, маточка одна з 3-лопатевою приймочкою. Квітки мають аромат гіркого мигдалю, дуже багаті на нектар, але дістати його можуть тільки довгохоботкові джмелі. На шляху до нектару джміль наштовхується на приймочку і тичинку, які закривають вхід у трубку віночка, на дні якої захована пожива. Джміль просовуючи голову в трубку, вимазується пилком, а потім, перелетівши на іншу квітку, запилює її. У купини можливе і самозапилення. Плід — ягода синювато-чорного кольору. Насіння поїдають птахи, прияючи його розповсюдженню. Витягнуте гранчасте стебло купини 15-60 см заввишки. Листки довгасті, чергові, з дуговидними жилками і напівстеблообгортною основою. Зверху вони зелені, а знизу сірувато-зелені, до 12 см завдовжки. Кореневище горизонтальне, товсте й вузлувате. На ньому внаслідок щорічного відмирання надземних стебел залишаються круглі заглиблення, що нагадують печатку, тому іноді купину називають «соломоновою печаткою». За кількістю цих заглиблень визначають вік рослини.

Росте в лісах і по чагарниках майже по всій території України (крім високогір’я Карпат і півдня Степу). Рослина отруйна.

Купина

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України" , Л.С. Панова, В.В. Протопова "Весняні рослини"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України