gototopgototop

Півники болотні (Родина півникові)

Півники

Багаторічна рослина з товстим повзучим розгалуженим кореневищем. Прикореневі листки 70-120 см завдовжки, широколінійно-мечоподібні, розміщені дворядно, причому верхні входять у нижні, як у футляр. Стебло високе (60-150 см), стисло-циліндричне, вкрите листками, угорі розгалужене на 3-4 гілочки, кожна з яких несе по 2-3 великі квітки, які біля основи обгорнуті дволистим покривалом. Квітки правильні, двостатеві, 3-членні, з простою оцвітиною яскраво-жовтого кольору, зовнішні листочки її великі, відігнуті донизу, а внутрішні - недорозвинені, прямостоячі, набагато менші від них. Тичинок 3; маточка з трироздільною приймочкою та нижньою зав'яззю; пелюсткоподібні частки приймочки довші за внутрішні листочки оцвітини. Плід - довгасто-овальна коробочка. Цвіте в травні-червні. Росте на зволоженому грунті на болотах, по берегах водойм, морських луках майже по всій Україні, крім Присиваських районів степової зони і Гірського Криму.

Квітки запилюються джмелями і мухами. Щоб дістатися до нектару, який міститься біля основи листочків оцвітини, комаха сідає на велику пелюстку і просовує під неї голову, доторкаючись при цьому до тичинки, що розташовується під пелюсткоподібною часткою приймочки, і вимазується пилком. Перелетівши за нектаром до іншої квітки, комаха торкається приймочки і залишає на ній принесений пилок.

Півники болотні розмножуються насінням і вегетативно. Гарна декоративна рослина, використовують також як лікарську (має в'яжучі, відхаркувальні, протизапальні, сечогінні, кровоспинні й глистогінні властивості), дубильну і фарбувальну рослину.

В Україні 13 видів дикорослих півників і 3 види в культурі.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України