gototopgototop

Вероніка дібровна

Вероніка дібровна (лат. Veronica chamaedrys) — багаторічна трав'яниста рослина, вид роду Вероніка (Veronica) родини Подорожникові (Plantaginaceae).

Поширення і екологія

Західна Європа: всі країни, крім островів Середземного моря, можливо, відсутня на півдні Піренейського півострова, в Ісландії — заносна рослина; територія колишнього СРСР: вся Європейська частина, крім південної степової України, степового Кавказу, нижнього Дону і нижньої Волги (на південь від Волгограда), а також деяких районів північного сходу, за Волгою південний кордон йде по лінії озеро Ельтон — Оренбург — Орськ — Костанай — Тара, в Західному Сибірі на лівобережжі Обі досягає майже Полярного кола, далі на схід ареал різко звужується, поступово зміщуючись до самого півдня лісової смуги; Азія: Туреччина, Китай (Джунгарія); Північна Америка: США і Канада, занесена на північний схід континенту від провінції Принца Едуарда до Онтаріо, Нью-Джерсі і Огайо.

Зростає в світлих лісах, на узліссях, серед чагарників, на лісових галявинах, у садах і на полях, на субальпійських луках; на висоті до 2500 м над рівнем моря на Кавказі.

На листі вероніки дібровної утворюють гали личинки одного з видів комариків, округлі здуття на верхівках її пагонів виникають в результаті ураження галицею вероніковою, оброслі волосками здуття на верхівках пагонів і суцвіть утворюються в результаті діяльності кліщів, квітки під впливом кліщів стають махровими.

Гусениці пальцекрилок Stenoptilia pterodactyla харчуються веронікою дібровною, а довговусих молей Adella fibulella, Adella immaculata мінують бутони, зав'язі, насіння і пошкоджують листя.

Ботанічний опис

Кореневище тонке, гіллясте, повзуче. Стебла висотою 10-45 (до 50) см, з двома рядами розсіяних м'яких членистих волосків, що чергуються в різних міжвузлях, в іншому голі, біля основи припідняті або розпростерті і вкорінюються.

Листя округло-яйцеподібні до довгасто-яйцевидних, завдовжки 1,5-3 см, шириною 1-2 см, тупуваті, надрізано-тупозубчасті, рідко майже перисторозсічені на тупі частки, опушені, зморшкуваті, біля основи округлі або майже серцеподібні. Нижні листи коротко черешкові, решта сидячі.

Суцвіття супротивні, пухкі, малоквіткові, довжиною 2-20 см, в пазухах двох-чотирьох верхніх листків. Приквітки ланцетні або довгасті, коротші або дорівнюють чашечці і квітконіжкам. Квітконіжки нижніх квіток довші приквітків і чашечки, при плодах прямі. Чашечка чотирьохроздільна, більш менш опушена, з ланцетними частками, вдвічі коротша віночка; віночок діаметром 10-15 мм, з трьома широкими, ниркоподібним або округлими частками і однією яйцевидно-довгастою, яскраво-блакитною, іноді з білою облямівкою, з темними жилками, іноді з білою нижньою лопаттю і зівом або рожевий.

Коробочки 2,5-3 мм довжиною, 3,5-4 мм завширшки, тригранно-оберненосерцевидні, злегка опушені або волосисті, по краю війчасті, в півтора-два рази коротші чашечки, сплюснуті, з трикутними лопатями, до основи клиноподібні, на верхівці з неглибокою виїмкою; насінини численні, плоскі, близько 1 мм довжиною, дещо менші 1 мм шириною, яйцеподібні, гладкі.

Джерело: https://ru.wikipedia.org


 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України