gototopgototop

Барвінок малий - опис рослини, поширення

Барвінок малий (лат. Vínca mínor) — вид багаторічних трав'янистих рослин роду Барвінок (Vinca) родини барвінкових.

Поширення і екологія

Батьківщиною рослини є материкова частина Європи і Мала Азія. Натуралізувався на Британських островах, в Північній Африці, Північній і Південній Америці, Австралії та Новій Зеландії.
Зустрічається дико в середній, південній та західній смузі європейської частини Росії і суміжних країн, на Кавказі.

Росте по узліссях лісів, степових схилах, в чагарниках.

В Україні росте в дубових, дубово-грабових лісах, гаях і чагарниках, у затінку. Це тіньовитривала рослина, яка місцями утворює суцільні зрості. Місця поширення — Карпати, Розточчя—Опілля, західне Полісся, Лісостеп (крім Донецького), західний Степ.

Ботанічний опис

Барвінок малий — вічнозелена багаторічна трав'яниста рослина (або чагарничок) з тонким горизонтальним кореневищем і прямостоячими квітконосними стеблами висотою 15-20 см (в культурі до 40-60 см). Крім квітконосних стебел, у рослини також є безплідні вегетативні стебла, що вкорінюються, довжиною до 100-150 см.

Листки супротивні, еліптичні, шкірясті, блискучі, голі, довжиною 2-5 см і шириною до 2,5 см, гострі або тупуваті, зверху темно-зелені, знизу сіро-зелені, на черешках довжиною 2-5 мм, зібрані в мутовки по три штуки.

Квітки поодинокі, діаметром 2-3 см, пазухи, на квітконіжках довжиною 1-3 см. Чашечка спайнолиста, лопаті довжиною 3-4 мм, гострі, ланцетно-трикутні, голі. Віночок лійкоподібний, темно-синій або лілово-синій, з довгою циліндричною тонкою трубкою довжиною близько 12 мм, в середині дещо розширеною, і з плоским п'ятироздільним відгином діаметром близько 25 мм, з зсунутими, тупо зрізаними лопатями довжиною 10-12 мм.

Маточка з ворсинчастою приймочкою; розширена на вершині зав’язь зігнута у напрямку до приймочки, на спинці у верхній частині опушена довгими білими волосками, які стирчать. Нитки тичинок широкі, в контурі майже округлі, чашоподібно увігнуті, при основі раптово звужені і колінчасто вигнуті; пиляки приховані в трубці віночка, овальні, довжиною 4 мм.

Плід складається з двох листівок. Листівки циліндричні, загострені, зелені, довжиною 7-8 см. Насіння коричневе, довгасте, циліндричне, з сосочками, без чубчиків.

Цвіте в — червні. Плоди дозрівають в серпні-вересні.

Рослинна сировина

Заготівля

У лікувальних цілях використовують траву (лат. Herba Vincae minoris), зібрану під час цвітіння-початку плодоношення. Збирають тільки вертикальні пагони, зрізуючи їх на висоті 1-5 см від землі. Сушать у відкритих місцях, в погану погоду — під навісом або в сушарках при температурі 40-50 ° С. Зберігають 2 роки.

Хімічний склад

У траві барвінку малого міститься більше 20 алкалоїдів, близьких за своєю природою до резерпіну, в тому числі мінорін, вінін, пубісцін, вінкамін, ізовінкамін, вінкамінорпін, ізомайдін, акуаміцін, девінкан. Містить також урсолову кислоту, флавоноїди, гіркі і дубильні речовини, сапоніни, цукри, вітаміни: С (993 мг/%), каротин (близько 8%), рутин. При зборі сировини, її сушінні й упаковці слід дотримуватися запобіжних заходів.

Фармакологічні властивості

Препарати барвінку володіють заспокійливою, гіпотензивною, судинорозширювальною, кровоспинною, протимікробною дією і в'яжучими властивостями. Алкалоїд девінкан помірно знижує артеріальний тиск і має седативні властивості. В основі механізму гіпотензивної дії лежить здатність знижувати судинний тонус і опір периферичних судин. Девінкан розширює також судини мозку.

Використання

Барвінок був відомий ще Плінію і Діоскориду. В середні віки він вважався цінною медичною рослиною. Це улюблена квітка Жан-Жака Руссо.

На думку німців, барвінок має властивість відганяти злих духів. Але для цього його потрібно збирати восени від 15 серпня до 8 вересня. За їхніми віруваннями, якщо зірваний в цей час барвінок носити при собі, то над людиною, яка його носить не буде мати ніякої влади ні диявол, ні будь-яка інша нечиста сила, а якщо його повісити над вхідними дверима будинку, то вся ця нечисть не матиме сили і в будинок проникнути. І тому зірваний барвінок ніколи не слід кидати в сміття, а завжди в струмок, щоб він не загинув від спраги. Посаджений в саду барвінок приносить щастя, а поміщений в букет — незмінну любов.

Розводиться як декоративна рослина в квітниках, парках і на кладовищах, легко дичавіє. Існує ряд садових форм, зокрема, строката форма Vinca minor Variegata і білоквіткова форма Vinca minor Alba.

Застосування в медицині

У народній медицині препарати барвінку застосовуються всередину при мігрені, початкових стадіях гіпертонії, діареї, лихоманці, малярії, кровотечах з носа, легень, матки, зовнішньо для полоскання, при зубному болі і запальних процесах в порожнині рота, примочок при мокнучій екземі, висипах, шкірній сверблячці.

Барвінок отруйний, тому застосовувати слід з обережністю, ретельно дотримуючись інструкції.

У гомеопатії застосовується есенція зі свіжої рослини, зібраної на початку цвітіння.

Лікарські препарати на основі барвінку малого

Препарат вінкамін — індольний алкалоїд з барвінку, має судинорозширювальну дію і використовується при порушеннях мозкового кровообігу і як ноотропний засіб. З вінкаміну синтезують (отримують напівсинтетичним шляхом) препарат вінпоцетин — коректор мозкового кровообігу.

В СРСР з барвінку отримували препарат «вінкатон»; із сировини, що експортується в Болгарію, виробляли препарат «Вінкан». Ці препарати використовувалися при артеріальній гіпертензії для зниження кров'яного тиску.


Джерело: https://ru.wikipedia.org


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України