gototopgototop

Розрив трава звичайна

Опис

Розрив трава звичайна (лат. Impátiens nóli-tángere) — однорічна трав'яниста рослина. Рослина має висоту 30-120 см та прямостояче голе соковите стебло, яке товстішає у місцях з’єднань.

Коренева система мичкувата.

Листя довжиною 5-10 см, шириною 2-5 см, чергові, овальні або довгасто-яйцеподібні або еліптичні, великозубчасті. Нижні листки на черешках, верхні — майже сидячі. Листок, який розміщений над квіткою захищає пилок від намокання. Листя рослини дуже ніжне, тому після зривання швидко в’яне.

Суцвіття пазушні, з двома - п'ятьма повислими квітками. Квітки на гіллястих квітконіжках неправильні, довжиною до 3 см. Чашолистків три; два — бічні маленькі, зелені, верхній — пелюстковидний з гачкувато загнутим шпорцем. Віночок жовтий з червоними цятками в зіві. Пелюсток п'ять, з них супротивна пелюстковидному чашолистку розширена, інші чотири — попарно зрощені. Тичинок п'ять, маточка — з п’ятигніздою зав'яззю. Запах тонкий, ніжний. Рослина перехреснозапильна — тичинки і маточки дозрівають не однаково, першими дозрівають тичинки.

Плід — лінійно-довгаста коробочка, куди входять п'ять стулок. При дотику до дозрілого плоду вони відриваються від сім’яносця, скручуються спіраллю і розкидають дрібні коричневі насінини.

Вегетацію починає в травні-червні, цвіте в липні-серпні, насіння починає дозрівати в кінці липня.

Походження назви

Інша назва рослини (в тому числі російська) — недоторка. Вона із латинської мови перекладається як «Не зачіпай мене». Назва пов’язана із особливостям плодів рослини — доторкання до спілої коробочки зумовить викидання насіння із великою силою. Таке викидання пов’язане із особливістю будови коробочки — під її шкіркою міститься шар великих клітин, які на час достигання коробочки набрякають та стають пружними. Зв’язок між стулками коробочки послаблюється і вона, ніби вистрілює.

Поширення і середовище існування

Розрив трава звичайна росте в тінистих вологих лісах, в чагарниках вздовж лісових річок, озер, струмків, вологих ярів.

Вид широко поширений в Північній півкулі в регіонах з помірним і холодним кліматом: в Західній Європі рослина зустрічається від Іспанії, Італії та Греції на півдні до Норвегії на півночі; на території Росії — від західних кордонів до Тихого океану (крім районів Крайньої Півночі). Крім цього, розрив трава звичайна росте на Кавказі, в Казахстані, Китаї, Кореї, Японії, а також в західних районах Північної Америки, в тому числі на Алясці.

В Україні зростає в Карпатах, Поліссі, лісостеповій зоні.

Віддає перевагу вологим родючим ґрунтам.

Застосування

Використовується в народній медицині Уралу і Сибіру, а також в Середній Азії і на Кавказі. Найчастіше призначають при каменях у нирках і сечовому міхурі. Зовнішньо — при лікуванні геморою, виразок і ран.

В якості кімнатної рослини культивується на підвіконнях, де цвіте мало не цілий рік.

Рослина отруйна, тому лікування нею вимагає обережності.

Джерело: https://ru.wikipedia.org


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України