gototopgototop

Свербіжниця польова, опис рослини та її значення

Свербіжниця польова — відноситься до багаторічних трав’янистих рослин родини  черсакових. Багатоголове кореневище рослини розвиває восени зимуючу розетку листків.

Рослина має прямостояче, заввишки 20-70 (іноді до метра) сантиметрів стебло. Воно може бути простим або розгалуженим у верхній частині, білуватого кольору, від короткого опушення до довшого із шорсткими волосками. Листкорозміщення супротивне, листки ланцетні,  шорстковолосисті; прикореневі й нижні стеблові листки черешкові, видовженоланцетні або перисто-надрізані, з більшою верхньою часткою, по краях зубчасті, верхні стеблові — непарноперистороздільні, з цілісними або зубчастими частками, короткочерешкові або сидячі, рідше листки цілісні.
 

Формула квітки свербіжниці польової: Ч (5) Л (5) Т4 П (2) Квітки двостатеві, неправильні, в приплюснутопівкулястих головках, оточених обгорткою з ланцетних загострених, по краю війчастих листочків. Чашечка складається з дрібних неоднакового розміру чашолистків, які розташовані двома кільцями (при основі й на верхівці зав'язі); віночок лійковидний, 4-лопатевий (лопатевидовжено-яйцевидний, до верхівки трохи звужений), у зовнішніх квіток у головці крупніший і більш неправильний. Шаровидні суцвіття мають синьо-лілове, червоно-фіолетове або пурпурове забарвлення. Крайові квіти більші від внутрішніх. Плід — сім'янка. Розмножується насінням та вегетативно. Рослина цвіте із червня по вересень.
 

Поширення
 

Поширена свербіжниця польова практично на всій території України, крім південних районів Херсонської області й північних районів Кримської області. Зустріти рослину можна на полях, луках, серед чагарників.

Використання

Застосовується народною медициною. В лікарських цілях застосовують траву свербіжниці (Herba Knautiae), яку заготовляють на початку цвітіння рослини. Сушіння слід проводити під накриттями, на свіжому повітрі, у місцях без прямих сонячних променів. Зберігають висушену та подрібнену сировину в сухому приміщенні у полотняних мішках чи щільно закритих скляних банках.
 

Корені рослини викопують рано на весні, коли в них міститься повний запас поживних речовин. Після цього промивають їх під проточною водою та сушать в слабко нагрітій духовці чи сушарці для ягід та фруктів. Зберігають висушену сировину в щільно закритій скляній банці.
 

Не можна збирати траву поблизу авто та залізничних шляхів, оскільки такі рослини будуть поглинати всі шкідливі речовини із повітря та грунту. І цілком зрозуміло, що така сировина із лікарської перетворюється у отруйну.

Серед пасічників дана рослина ціниться як хороший медонос. Пігмент у траві свербіжниці є стійким природним барвником. Тому в минулому із трави виготовляли краску для тканин, яка не вицвітала до повного зносу виробу.


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України