gototopgototop

Tulipa biflora

Тюльпан двоквітковий (Tulipa biflora) — багаторічна рослина родини Лілійних. Вид занесений до Червоної книги України у статусі «Вразливий». Декоративна культура.

Опис

Трав'яниста рослина 10-25 см заввишки, геофіт, ефемероїд. Цибулини завширшки 1-1,5 см, яйцеподібні, з коричневими оболонками, вкритими зсередини рожевими волосками. Стебла голі, червонувато-зелені. Листків зазвичай 2. Вони голі, гладкі, довші за квітконіс, серповидно вигнуті, по краях мають тьмяну пурпурову облямівку. Їх форма залежить від екологічних умов: при достатньому зволоженні рослини формують ланцетні листки з рівним краєм; при недостатньому зволоженні утворюються лінійні листки, інколи зі слабохвилястим краєм та скручені уздовж.
Квітки запашні, поодинокі або по 2-6 на квітконосі, зазвичай прямостоячому. Листочки оцвітини 3-4 см завдовжки, всередині білі з жовтою основою, зовні листочки внутрішнього кола білі, а листочки зовнішнього кола — блідо-лілуваті з більш-менш помітною зеленкуватою середньою жилкою. Крім того, зовнішні пелюстки приблизно на третину вужчі за внутрішні. Тичинки вдвічі коротші за пелюстки, жовті. Тичинкові нитки циліндричні. Пиляки жовті з чорним кінчиком, в два рази коротші за тичинкові нитки, біля основи мають волосисте кільце. Зав'язь з коротким стовпчиком. Плід — широкояйцеподібна сірувата коробочка 8-13 мм завдовжки. Насіння пласке, коричневе, трикутне з заокругленими кінчиками.
Цвітіння відбувається у квітні-травні, на півдні ареалу воно може розпочинатись навіть у березні. Плодоносить у травні-червні. Розмножується насінням та вегетативно (цибулинами).

Поширення

Тюльпан двоквітковий належить до азійської флори. Він розповсюджений на Кавказі, Закавказзі, у східній Туреччині, на Кубані, Ставропіллі, у Поволжі, Центральній Азії, Казахстані, Західному Сибіру. Окремі осередки цього виду знайдені у Сербії, Йорданії та Єгипті.
Через Україну проходить західна межа ареалу. Найчисленніші популяції трапляються у Криму (Чокракський масив, півострів Тарханкут, мис Казантип, околиці Коктебеля). На мисі Чауда розташований найбільший з європейських осередків тюльпану двоквіткового площею біля 16 км2. Також декілька нечисленних популяцій виявлено на Донецькому кряжі.

Екологія

Рослина посухостійка, світлолюбна, не переносить найменшого затінення, віддає перевагу щебенистим ґрунтам та сухим чорноземам, особливо еродованим. Зростає у рівнинних (типчаково-ковилових, полинових і солончакових) степах, напівпустелях, на еродованих глинястих схилах на висоті від 50 до 3000 метрів над рівнем моря (в Криму лише на висоті 50-150 м). Задерніння не виносить, тому у густому травостої не зустрічається.

Статус виду

Оскільки в Україні тюльпан двоквітковий росте переважно в Криму, тобто зоні з високим рекреаційним навантаженням, його відтворенню заважають збір квітів, викопування рослин, витоптування, випасання худоби, розорювання й ерозія схилів, господарська діяльність. Показово, що в 1976 році унікальна популяція біля Судака, спочатку описана як самостійний вид під назвою тюльпан Кальє, була цілком знищена саме внаслідок будівництва.
Вид охороняється в Опукському і Казантипському заповідниках, вирощується в Національному ботанічному саду імені Миколи Гришка, Донецькому і Нікітському ботанічних садах. За межами України охороняється в Росії, де занесений в регіональні Червоні книги Саратовської області і Краснодарського краю.

Застосування

Квіти цього виду невисокі, дрібні, але досить привабливі завдяки двоколірному забарвленню. Крім того, цвітіння насаджень цього тюльпану досить рясне, що дозволяє віднести його до декоративних рослин. В культурі вид відомий з 1806 року. Зазвичай тюльпан двоквітковий висаджують в альпінаріях. Рослини потребують родючого, проникного, нейтрального ґрунту. Їх висаджують на глибину 10-12 см на добре освітлених місцях, бо в затінку їх дрібні квіти робляться непоказними, стебла витягуються або рослини не цвітуть взагалі.

Джерело: http://uk.wikipedia.org

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України