gototopgototop

Чина весняна

Багаторічна рослина з підземним кореневищем, від якого відходять розгалужені прямостоячі стебла 20-30 см заввишки, з перистими листками, що складаються з 2-3 пар яйцеподібних, досить великих листочків. Спільний черешок їх закінчується вістрям. З пазух листків виходять квітконоси, які закінчуються невеликими китицями квіток. Квітки двостатеві, неправильні; віночок метеликоподібний пурпуровий, що, відцвітаючи, синіє. Нижній зубець чашечки довший за всі інші. Плід — прямостоячий, лінійний, темно-коричневий біб, 5 см завдовжки. Цвіте у квітні-травні. Росте в тінистих лісах, чагарниках у лісовій і лісостеповій зонах України

Латинська назва утворена від грецьких слів, що означають “дуже” і “буйний”, “невгамовний”, та латинського — “весняний”, оскільки рослина цвіте рано навесні.

Чина весняна — перехреснозапильна рослина. Своєрідним сигналом для комах-запилювачів є зміна кольору квіток, що зумовлена наявністю у клітинному соці пелюсток пігменту антоціану, який залежно від середовища, змінює колір: у кислому — рожевий, у лужному — блакитний. На початку цвітіння у клітинному соці більше кислоти, а під час відцвітання — лугу. В квітках раніше достигають тичинки, а потім — приймочки. Верхні квітки в китиці розпускаються пізніше від нижніх. Комахи завжди сідають спочатку на нижні квітки і запилюють приймочки пилком, який принесли. Потім, переповзаючи на верхні квітки, обсипаються, знову пилком, який переносять на іншу китицю починаючи відвідувати її теж знизу. Рослина цікаво пристосована до розповсюдження насіння. Коли біб тріскається, обидві стулки скручуються і розкидають насіння на досить значну відстань. Гарна декоративна рослина і добрий медонос.
В Україні — 30 видів чини, 2 з них культивуються.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України