gototopgototop

alt

Однорічна витка рослина з тонким, дуже розгалуженим короткоопушеним стеблом, яке сягає 5-6 м завдовжки і підтримується за допомогою 3-4-роздільних вусиків, які є видозміною пагона. Листки черешкові, з гострими трикутними лопатями, шорсткі. Квітки одностатеві; тичинкові — запашні, з дрібним 5-членним білим віночком, у пазушних китицях; маточкові — непоказні, поодинокі або у пучках біля основи листків. Плоди сухі, яйцеподібні, жовтувато-зеленуваті, вкриті численними шипиками, в яких міститься по дві великі насінини. Цвіте з липня по жовтень. Культивується у парках, садах, на балконах, уздовж парканів; дичавіє і росте на смітниках, у заростях кущів і особливо на вологих місцях у заплавах річок по всій Україні. 

Латинська назва утворена від латинського слова “їжак”, грецького — “пухир” (пов’я¬зана з плодами рослини — пухирцями, вкри¬тими зверху шипами, як їжак голками) та ла¬тинського — “лопатевий” (характеризує особливості будови листків). Українська і російська назви перекладені з латинської.


Перехреснозапильна рослина, запилюється комахами і вітром. Хоч насіння утворюється мало, зате дуже багато плодів, завдяки чому поширюється тваринами, людиною, дощови¬ми потоками тощо.


Рослина адвентивна, декоративна. Завезе-на до Європи з Північної Америки. В Україні ехіноцистис з’явився у повоєнні роки як де-коративна рослина. Вже у 50-ті роки здичавілі рослини були зареєстровані на Закарпатті, а згодом і Поліссі. Вид швидко поширюється.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України