gototopgototop

alt

Невелика одно- або дворічна рослина до 35-40 см заввишки. Стебло у верхній частині вилчасто розгалужене і вкрите сидячими супротивними листками. Біля основи стебла є прикоренева розетка. Стеблові листки невеликі, відносно широкі, цілокраї. Прикореневі — довгасто-оберненояйцеподібні, з п’ятьма жилками. Дрібні квітки, схожі на квітки гвоздики, зібрані в щиткоподібно-волотисте суцвіття. Чашечка трубчаста, гранчаста, 5-зубчаста, майже вдвічі коротша за трубку віночка. Віночок з довгою вузькою трубкою і 5-лопатевим (рідко 4-лопатевим) ясно-рожевим відгином. Плід — коробочка. Цвіте в червні-серпні. Росте на вологих заплавних луках, лісових галявинах, узліссях, по чагарниках, берегах річок, озер, краях боліт майже по всій території України.

Латинська назва утворена від грецьких слів, що означають “трава кентавра” (за давньогрецькою міфологією, соком цієї рослини лікував рани кентавр Хірон), та латинського — “малий”. Українська і російська назви пов’язані з неправильним тлумаченням назви рослини, яку виводили не від грецького “кентавр”, а від двох латинських слів, що в перекладі означають “сто” і "золото”.

Золототисячник малий здавна був відомий як лікарська рослина. У його листках і квітках містяться глікозиди, алкалоїди, вітамін С та інші речовини, які й зумовлюють цілющі властивості (стимулює секрецію залоз травного тракту, підвищує жовчовиділення, виявляє протизапальну, болезаспокійливу, слабку проносну і глистогінну дію).

В Україні — 9 видів золототисячника.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України