gototopgototop

 

alt

Багаторічна, коренепаросткова рослина з прямостоячим голим стеблом 50-150 см заввишки, густо вкритим черговими, сидячими, ланцетними листками. Квітки двостатеві, трохи неправильні, великі і зібрані в довгі китиці. Пелюсток і чашолистків 4; пелюстки горизонтальні, розхилені, лілового чи пурпурово-червоного (рідше блідо-рожевого або білого) кольору; тичинок 8; маточка відігнута донизу. Плід — стручкоподібна коробочка. Цвіте з червня до вересня. Росте поблизу доріг, на лісових порубах, згарищах, галявинах, сухих горбах, сухих піщаних місцях, у світлих лісах по всій Україні.

Латинську назву утворено від грецьких слів, що означають “маленький” і “вогкий”, та латинського — “вузьколистий”. Другі українська і російська назви пов’язані з використанням цієї рослини як сурогату чаю.

Яскраві суцвіття, добре помітні здалеку, приваблюють комах. Але не всі комахи можуть поласувати нектаром. Дістають нектар тільки бджоли, які й запилюють рослину. Квітки в суцвітті розкриваються поступово, починаючи знизу. Уночі і на дощ вони закриваються і схиляють голівки, захищаючи пиляки і маточку від зволоження. Хамеріон — рослина-годинник: його квітки завжди відкриваються о 6-7-й годині ранку. Розмножується вегетативно — додатковими бруньками, що утворюються на коренях, і насінням.

Добрий медонос. У рослині містяться дубильні речовини, білки, вуглеводи, вітамін С тощо, через що її здавна використовували в їжу: з кореневищ і молодих пагонів готували салати, перші страви; з листків —квас і чай; з насіння — кашу. Застосовують у медицині (препарат з хамеріону виявляє протипухлинну активність; має протизапальні й знеболюючі властивості). У народній медицині відвар з цієї рослини застосовують при мігрені, безсонні тощо.

В Україні — 2 види хамеріону.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України