gototopgototop

alt

Багаторічна рослина 20-70 см заввишки з трійчастими широкояйцеподібними або видовженими листками, цілокраїми, часто з виїмкою на верхівці й прирослими до черешка яйцеподібними загостреними прилистками. Стебла численні, висхідні, дугоподібнозігнуті, розгалужені. Квітки дрібні, неправильні, зібрані у суцвіття — головку; віночок рожевий, червоний або пурпуровий. Плід — однонасінний біб. Цвіте у травні-вересні. Росте на заплавних луках, узліссях, у чагарниках, балках у лісовій і лісостеповій зонах, рідше в степовій і Криму.

Латинська назва утворена від латинських слів, що означають «лучний», «три» і «листок».

Конюшина лучна має цікаві біологічні пристосування. Так, перед дощем її листки опускаються і складаються, як парасолька, прикриваючи квіткові головки; білі плями на листках забезпечують триваліше випаровування рослиною вологи: світліша поверхня повільніше охолоджується. Боби дрібні; при них залишається висохла оцвітина, що забезпечує розповсюдження плодів вітром. Як і багато інших бобових, конюшина лучна не боїться нічного холоду: її листочки на ніч складаються і піднімаються догори, внаслідок чого зменшується поверхня рослини, отже, вона менше втрачає тепла. Рухом листків рослина регулює певне співвідношення денних і нічних температур, потрібне для її нормального розвитку.

Конюшина лучна — одна з найкращих кормових трав: у ній містяться вітаміни А, В, С, D, К, 14,5 % протеїну, 3,5 % жирів, багато кальцію і фосфору, що робить сіно дуже поживним і особливо корисним для молодняка.

Використовують у народній медицині (має відхаркувальну, сечогінну, потогінну, протизапальну та бактерицидну властивості).

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України