gototopgototop

alt

 

Однорічна рослина 5(10)—30(50) см заввишки зі слабо розвиненою кореневою системою і голим або розсіяно-опушеним, переважно розгалуженим стеблом. Листки прикореневої розетки ліроподібні, 5-10(15) см завдовжки, стеблові — сидячі, напівстеблообгортні, довго-ланцетні, з країв виїмчасто-зубчасті або цілокраї. Квітки двостатеві, правильні, дрібні, 4-членні, зібрані у верхівкові китиці; пелюстки білі. Плоди — трикутнообернено-серцеподібні стручечки. Цвіте з квітня до осені. Росте як бур’ян на полях, уздовж доріг, поблизу житла по всій Україні.

Латинська назва утворена від латинських слів, що означають “сумка” і “пастуховий”.

Листки у грициків розміщені так, що дощова вода по них стікає до кореня. На удобреному грунті рослини пишно розростаються, на сухому — дрібні, заввишки 10-15 см. За один вегетаційний період грицики дають 2-3(4) покоління, які можуть утворити до 70 тис. дуже дрібних насінин, що засмічують ґрунт. Крім ефемерних, грицики мають також озимі та ярі форми.

Насіння проростає після певного періоду спокою; в озимих форм воно дає сходи при температурі +10-12 °С, а ярих — +20-30 °С. Свіже насіння проростає погано. Основні заходи боротьби з грициками — дотримування правил агротехніки.

Грицики — важлива лікарська рослина (використовують переважно як кровоспинний засіб). У листках є вітаміни С, К, D, В2, каротин, лимонна, винна і яблучна кислоти, солі кальцію і фосфору, дубильні речовини, ефірна олія. Молоді листки рослини використовують для приготування вітамінізованих салатів, пюре, їх додають у борщ, супи.

В Україні — 3 види грициків.

Література: С.С. Морозюк, В.В. Протопова "Трав'янисті рослини України"


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України